Maikuus toimus kaks keskset rahvusvahelist digitaalarheoloogia sündmust: konverents Computer Applications and Quantitative Methods in Archaeology (CAA) Ateenas 5.-9. mail ning COST tegevuse Managing Artificial Intelligence in Archaeology (MAIA) 13.-15. mail avakoosolek Sevillas. Käesoleva teksti autor esitles esimesel üritusel uut masinõppe meetodit teede kujunemise modelleerimiseks looduspildi põhjal ning esindas teisel võrguühenduse kaudu Eesti arheoloogia kogukonda.
Tehisarust CAA konverentsil
Kui MAIA ongi tehisarule pühendatud projekt, siis ka alates 1973. aastast toimuval CAA-l andis olulisel määral tooni ChatGPT avalikustamisest alanud tehisintellekti läbimurre. Seda peegeldas esmalt neli tehisintellektile (TI) pühendatud sessiooni, mis puudutasid selle kasutust ruumiseires (S03), tekstidest andmete loomisel (S13) ning reprodutseeritava teaduse (S43) ja TI töövoogude (S42, S19) probleemistikku.
Loomulikult oli oluliseks teemaks laiema avalikkuse edukalt ära rääkinud generatiivsed keelemudelid, mille läbi nad on omandanud suurima mõju. Jagati nende kasutamise kogemusi, nende väljundi hindamist ja valideerimist. Aastakümneid arheoloogilise modelleerimisega tegelenud Juan Barceló arutles oma ettekandes tehisaru üle arheoloogilises uurimistöös ning arheoloogide muutuva rolli üle ühiskonnas. Ohuks on näiteks see, et laiem avalikkus omistab tehisarule liigset autoriteeti.
Eelnevalt temaatikaga kokkupuutunud võivad aimata termini tehisaru kasutust brändinguna: esines ettekandeid, mille nimes oli varasem masinõpe asendatud terminiga tehisaru. Kuigi selline bränding võib tunduda esmalt vastumeelne, on ka siinkirjutaja oma tegevuse teiste valdkondade esindajatele kirjeldamiseks läinud sama teed.
Tehisaru mõju võib oletada ka ettekannete sisus ning ehk isegi enneolematult suures konverentsi külastajate arvus. Tundus, et võrreldes varasemate konverentsidega oli ettekannetes suurenenud metoodiline mitmekesisus uute analüütiliste vahendite näol. Võib oletada, et arheoloogid on õppinud tehisaru vahendusel kiirelt ja osati efektiivselt uusi metoodikaid kasutama.
MAIA projekt: koostöövõrgustiku rajamine
Juba järgmisel nädalal (13.-15. mail) toimus Sevillas MAIA avakohtumine enam kui 70 teadlase osavõtul. Kuigi veebisilla kaudu varjutasid tööd tehnilised probleemid, õnnestus autoril valitud töögrupi ja juhtimiskomisjoni töös osaleda ning kuulata ka suuremat osa avalikke arutelusid.
Projekti eesmärgiks on luua koostöövõrgustik, mis tegeleb andmete kogumise ja töövoogudega arheoloogiliste tehisaru rakenduste tarvis. Tegemist on nii arheoloogias kui ka laiemalt väga kiirelt areneva alaga ja pole veel päriselt selge käimasoleva revolutsiooni täielik ulatus.
Projekti töögrupid alustasid tööd hetkel välja kujunenud tehisintellekti kasutusvaldkondade, allik(treening)andmete aga ka ohtude ja võimaluste kaardistamisega ning tehisaru laiemale arheoloogide ringile tutvustamisega. Järgmine koosolek on plaanis sügisel ning projekt ootab uusi, teemast huvitatud liitujaid ka Eestist.