Autor:
pxfuel

Mati Laur ja Marten Seppel räägivad Vikerraadios Põhjasõjast

Vikerraadios saates "Eesti lugu" saab käesolevast sügisest kuulata mahukat saatesarja Põhjasõjast. Neljas saates vestleb saatejuht Piret Kriivaniga Tartu Ülikooli uusaja professor Mati Laur ja kahes saates avab teemasid Tartu Ülikooli varauusaja professor Marten Seppel. 

Mati Lauri Põhjasõja-teemalised saated keskenduvad järgmistele teemadele:

  • Esimese saate pealkiri on "Venemaa ja Euroopa": Eesti ala valitsenud Rootsi kuninga Karl XII vastu võitlesid Moskva tsaar Peeter I ja tema liitlased. Rootsi kaotas ülemvõimu Läänemerel ja Venemaa tsaaririik sai suurriigiks. Kuula saadet siit.
  • Teine saade räägib Peetri-eelsest Venemaast: missugune oli see riik, mis 1700. aastal Rootsile kallale tungis, Venemaa kui koloniseeriv riik, segaduste aeg Venemaal, ühiskonnakorraldusest enne Peeter I valitsemisaega. Kuula saadet siit.
  • Kolmas saade on Peeter I reformidest: miks ja kuidas sundis Põhjasõda Peeter I riigis reforme ette võtma." Et sõjavägi taastada on vaja raha, et raha saada, on vaja maksureformi, maksude kokku saamiseks on vaja haldussüsteemi muuta." Kuula saadet siit.
  • Neljanda saate teema on "Peeter I elus ja kirjanduses": missugune inimene oli tsaar Peeter, kelle julmust said tunda ka Eesti elanikud. Mis teda mõjutasid? Olid need lapsepõlves nähtud julmused, merearmastus, sõbrad ja lähedased või oli see Venemaa ise? Kuula saadet siit

Marten Seppel Põhjasõja-teemalised saated on järgmised:

  • Esimese saade "Riia solvang": "Kui Rootsi suurriiklus sai alguse Eestimaa tulekuga Rootsi alla 1561. aastal, siis samamoodi võib öelda, et Rootsi suurriikluse langus sai alguse sellest algsest konfliktist Riia linnas 1696. aastal..." Kuula saadet siit.
  • Teine saade "Mis Riias tegelikult juhtus?": Peeter I Euroopa turnee eesmärk oli Marten Seppeli sõnul saada toetust oma Musta mere laevastikule ja edasisele laienemisele Krimmi ja Otomani impeeriumi aladele. Sõjalist ja diplomaatilist tuge ta reisilt siiski ei saanud. Kuula saadet siit.