Meie arheoloog Marge Konsa

Salme viikingid jõudsid rahva ette tänu tartlannast vilunud arheoloogile

Hiljutisel muuseumiauhindade jagamisel sai Saaremaa muuseum suisa kolm autasu viikingitest rääkiva väljapaneku eest. Selle eest tuleb nii saarlastel kui ka kõigil ajaloohuvilistel tänulik olla aga tartlasele Marge Konsale, kes lisaks Salmel käinud väljakaevamistel osalemisele on ka näituse kuraator. Kui varem peeti viikingiaja alguseks aastat 793, siis Salmelt leitud viikingid nihutasid selle 43 aastat varasemaks.

Marge Konsa, kuidas arheoloogiasse sattusite?

Tänavu täitub mul 25. tööaasta arheoloogina, aga esimest korda osalesin arheoloogilistel väljakaevamistel juba 16-aastaselt. Aasta oli siis 1989, kui järjekordsel isamaalisel üritusel hõigati välja, et kes koolinoortest sooviks võtta osa Jaani kiriku juures toimuvatest väljakaevamistest. Otsustasin sinna minna ja see oli armastus esimesest kühvlitõmbest. Kui kaevasin välja esimest luustikku, siis see inimene, kes oli sinna maetud, hakkas minu jaoks justkui uuesti elama.

Loe artiklit edasi 4. veebruari Tartu Postimehest

 

Image
Marge Konsa2

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotod: Marge Konsa aitas 14 aastat tagasi kaevata Saaremaal Salme külas välja viikingeid, misläbi muutusid üldised teadmised viikingitest ja viikingiaja algus nihkus mitukümmend aastat varasemaks (Maili Roio fotod)