TÜ humanitaarteadlased tõid Eestisse kaks Balti assamblee medalit

Balti assamblee medaliga tunnustati Tartu ülikooli filosoofiateaduskonna professorit Valter Langi ja läti keele õpetajat Ilze Zagorskat silmapaistva tegevuse eest Balti riikide koostöö edendamisel.

Eesti teaduste akadeemia liige ja Baltimaade juhtivamaid arheolooge professor Valter Lang sõnas, et medal on suur tunnustus aastatepikkusele tööle, mis tagasivaates ei tundugi õige tööna.

„Pigem on see olnud normaalne ja pidevalt tihe läbikäimine oma Balti naabritega, kellega koos on võetud ette palju ühiseid tegevusi,“ arvas Lang. Ta tõstis ühe silmapaistvama ühistegevusena esile Baltimaade arheoloogide seminari, mis on 2003. aastast toonud kokku enamasti noorema põlve arheolooge, kes on huvitatud teoreetilise mõtlemise edendamisest oma igapäevatöös.

Lang leidis, et erialane koostöö Balti riikide vahel toimub loomulikult. „Kunagi arendasime päris tõsiselt ideed ühisest arheoloogia magistriõppekavast Tartu, Vilniuse ja Läti ülikooliga, kuid paljudel põhjustel – eeskätte bürokraatlikel – jäi see soiku. Täna tundub, et polegi tarvis spetsiaalselt pead murda, kuidas koostööd edasi arendada – ideid ja võimalusi nende elluviimiseks tekib lausa iseenesest. Küllap see ongi igati loogiline tingimustes, kus vastastikune koostöö on sisemine vajadus, mitte ülevalt pealesurutud kohustus,“ tõdes Lang.

Balti assamblee medali sai ka Tartu ülikooli läti keele õpetaja Ilze Zagorska, kelle algatusel ja kaasaaitamisel anti 77-aastase vaheaja järel välja läti keele õpik Eesti üliõpilastele.

Zagorska sõnul tähendab see auhind talle palju, sest on esimene medal, mille ta on saanud selle eest, et tegeleb asjaga, mida ta armastab: „See on suurepärane, kui lätlased, leedulased ja eestlased tunnevad üksteise keele ja kultuuri vastu huvi. Kui me oskame vähemalt kahte Balti riikide keeltest, saame tegelikult väga ilusti omavahel suhelda. Olgugi, et meie keeled on erinevad, on meil palju ühist.“

Noor laureaat näeb, et Eestis on vaja rohkem läti ja leedu keele tõlkijaid. „Võrreldes Läti ülikooliga, kus on leedu ja eesti keele eriala ja Vilniuse ülikooliga, kus on läti ja eesti keele eriala, pakub Tartu ülikool vabaainetena läti ja leedu keele algkursusi ning Läti ja Leedu kultuurikursust – kuid sellest ei piisa,“ leidis Zagorska, lootes, et kunagi on ka Tartu ülikoolis võimalus koolitada noori läti ja leedu keele tõlkijaid.

Zagorska kirjeldas, et Tartu ülikoolil on muidu hea koostöö kolleegidega Läti ja Vilniuse ülikoolist. Näiteks on korraldatud Baltimaade tudengite konverentse ja muid üritusi, ent suuremat koostöötahet soovib ta näha aga ülikooli sees: „Meie ülikoolis võiks õppejõudude ja tudengite vahel olla veel tihedam koostöö erinevate ürituste, keelelaagrite ja õppekavade näol.“

Fotol Ilze Zagorska paremal õpiku esitlusel õnnitlusi vastu võtmas.

Vilniuses anti üle ka Balti assamblee teaduspreemia, mille said TÜ vanemteadur Eva-Clarita Pettai ja TÜ võrdleva poliitika professor Vello Pettai teadusmonograafiaga „Ülemineku- ja retrospektiivne õigus Balti riikides“, mis esimese omataolise ülevaateteosena käsitleb üleminekuõigust Balti riikides. Loe teaduspreemia laureaatide kohta TÜ kodulehelt.

Lisainfo: Valter Lang, TÜ arheoloogia professor, tel: 737 5652, e-post: valter.lang [ät] ut.ee;
Ilze Zagorska, läti keele õpetaja Tartu ülikoolis, tel: 737 6359, e-post: ilze.zagorska [ät] ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392
E-post: virge.tamme [ät] ut.ee
www.ut.ee