Andres Tennus. Fotol TÜ teadusteo auhinna saajad (vasakult paremale): Karl Pajusalu, Kristiina Tambets, Valter Lang, Sandra Sammler ja Mari Tõrv. Pildilt puudub Silvia-Kristiin Kask.

Veebileht "Eesti juured" sai Tartu Ülikooli teadusteo auhinna

Vabariigi aastapäeva eel kuulutas Tartu Ülikooli rektor professor Toomas Asser välja ülikooli 2023. aasta ühiskonnateo, teadusteo ja keeleteo ning nimetas aasta õppejõud. Aasta teadustegu on Eesti rahva kultuurilist, keelelist ja geneetilist kujunemist mõjutanud ja mõjutavate protsesside tervikliku käsitluse loomine. Projekti „Eesti rahva etnogeneesi ajalugu uute teadustulemuste valguses“ tulemused on koondatud veebilehele "Eesti juured"

Veebileht „Eesti juured" keskendub tuumküsimustele, kes me oleme ja kust me tuleme. Sealt leiab infot eestlaste kultuurilisest, keelelisest ja geneetilisest kujunemisest alustades küttidest-korilastest kuni 21. sajandi Eesti elanikeni. Kasutajasõbraliku ajateljega veebileht sobib teadmiste täiendamiseks kui ka õppematerjaliks.

Auhinna võtavad vastu projekti eestvedajad arheoloogia kaasprofessor Mari Tõrv, arheoloogia professor Valter Lang, arheogenoomika professor Kristiina Tambets, eesti keele ajaloo ja murrete professor Karl Pajusalu, arheoloogia nooremteadur Silvia-Kristiin Kask ja projektijuht Sandra Sammler. Veebileht on valminud Arheoloogia, geneetika ja lingvistika sidusuuringute kolleegiumi liikmete koostöös ja ülevaate loomisesse on panustanud üle 50 teadlase Tartu Ülikoolist, Eesti Keele Instituudist, Eesti Kirjandusmuuseumist, Eesti Rahva Muuseumist, Võro Instituudist ja Tallinna Ülikoolist.

Veebilehe sisutekstide autorid on Karl Pajusalu, Valter Lang, Kristiina Tambets, Reet Bender, Mall Hiiemäe, Reet Hiiemäe, Annika Hussar, Kristi Ilves, Sulev Iva, Risto Järv, Indrek Jääts, Aivar Jürgenson, Sander Jürisson, Ken Kalling, Birute Klaas-Lang, Kadri Koreinik, Aivar Kriiska, Mart Kuldkepp, Enn Küng, Mart Laar, Liisi Laineste, Mati Laur, Olev Liivik, Kersti Lust, Mait Metspalu, Merili Metsvahi, Mare Mätas, Miina Norvik, Janika Oras, Taavi Pae,  Ago Pajur, Kristiina Praakli, Fred Puss, Peeter Päll, Žanna Pärtlas, Aigi Rahi-Tamm, Ahto Raudoja, Mari-Ann Remmel, Priit Rohtmets, Ingrid Rüütel, Lehti Saag, Evar Saar, Kristi Salve, Sandra Sammler, Mari Sarv, Anti Selart, Marten Seppel, Sven-Erik Soosaar, Taive Särg, Tiit Tammaru, Ilmar Tammisto, Tõnu-Andrus Tannberg, Astrid Tuisk, Maaja Vadi, Heiki Valk, Urmas Varblane, Jüri Viikberg, Piret Voolaid, Ergo-Hart Västrik, Asta Õim, Tatjana Šor, Mari Tõrv.

Loe siit teiste Tartu Ülikooli aastaauhindade saajate kohta.

Tartu Ülikooli 2023. aasta õppejõud humanitaarteaduste ja kunstide valdkonnas on maailma keelte ja kultuuri instituudi inglise keele kaasprofessor Jane Klavan. Nominentide hulgas olid ka kaks ajaloo ja arheoloogia instituudi õppejõudu: arheoloogia teadur Kristiina Johanson ja uusaja professor Mati Laur.

Loe siit teiste aasta õppejõu auhinna laureaatide kohta.

David Reynolds

Cambridge'i ülikooli professor David Reynolds esitleb raamatut Churchillist

Raamatu kaanepilt

Ilmus Enn Tarveli "Valge kotka tiiva all"