Autor:
Pixabay

Rahvusvaheline teadlaskond arutab Eestis viikingiaja teemasid

7.–12. augustil korraldab Tartu Ülikool koostöös Tallinna Ülikooli ja Helsingi Ülikooliga Soomes ja Eestis 18. rahvusvahelise saagateemalise konverentsi „Sagas and the Circum-Baltic Arena“ („Läänemere-äärsed saagad), kus osalevad tippteadlased kogu maailmast.

Viikingiaeg on rahvusvaheliselt kõige tuntum Põhja-Euroopa nähtus, mille märke võib leida nii nüüdisaja popkultuuris kui ka traditsioonilises kunstis ja kirjanduses. Viikingiaja uuringud on kogu maailmas ka skandinavistika kõige aktiivsem uurimisvaldkond.

Iga kolme aasta tagant kogunevad viikingiaja uurijad rahvusvahelisele saagakonverentsile, mis on suurim erialadevaheline vanapõhja kirjanduse, keeleteaduse, ajaloo, arheoloogia ja folkloori foorum. Konverentsi peetakse iga kord eri riigis ja tänavu esimest korda ka Eestis. Selle aasta peateema on toimumiskohale sobivalt „Sagas and the Circum-Baltic Arena” (Läänemere-äärsed saagad“). Konverentsi korraldavad Tartu Ülikool koos Tallinna Ülikooli ja Helsingi Ülikooliga ning esimest korda peetakse see kahes riigis: esimene osa Soomes ja teine Eestis. Eesti valimine konverentsi asukohaks paigutab meid viikingiaja pärandit kandvate Põhjamaade hulka ja tunnustab meid selleteemaliste uuringute rahvusvahelise keskusena. Eestil on tähtis osa nii viikingiaja ajaloos kui ka vanapõhja saagades ja konverentsi pidamine siin suurendab kindlasti huvi selle temaatika vastu.

Konverentsist võtab osa üle 300 teadlase, kellest enamik on kirjutanud teadustöid tänavuse konverentsi põhiteemal. Peaesinejad on Stephen Mitchell Harvardi Ülikoolist, Neil Price Uppsala Ülikoolist ja Haraldur Bernharðsson Islandi Ülikoolist. Daniel Sävborg Tartu Ülikoolist teeb ettekande Norra keskaegsest õukonnakirjandusest. Skandinavistika professor Sävborg on ka Eesti esindaja rahvusvahelise saagakonverentsi nõukogus ja ühtlasi üks selle aasta konverentsi korraldajaid. Ta on avaldanud umbes 90 vanapõhja kirjanduse ja folkloori teemalist raamatut ja artiklit.

Lisateave: Daniel Sävborg, skandinavistika professor. Tartu Ülikool, +372 5663 0038 või +372 737 6250, daniel.savborg@ut.ee

Konverentsi koduleht: https://www2.helsinki.fi/en/conferences/18th-international-saga-conference

 

New Haven

Konverentsimaraton New Havenist Tartuni

TÜ Ajalooringi fotokogu

TÜ Ajalooring reisis Riiga

Kunstiajaloolased Berliinis

Kunstiajaloolased tutvusid Berliiniga