Autor:
Andres Tennus

Rahvusvaheline töötuba „The Same Event? Morphologies, Reflections, Disseminations“

15.-17. detsembril toimub Tartu Ülikooli kultuuriteaduste instituudis rahvusvaheline töötuba „The Same Event? Morphologies, Reflections, Disseminations“.

Erinevaid esitlusi ja arutelusid koondav töötuba toimub Greifswaldi, Tartu ja Trondheimi ülikooli ühise uurimisgrupi Baltic Peripeties. Narratives of Reformations, Revolutions and Catastrophes” raames. Töötoa peakõnelejateks on Roy Sommer (Wuppertal) ja Maria Tamboukou (London).

Korraldajad: Hella Liira, Artis Ostups, Martina Zagni, Krista Anna Zalāne.

Akadeemiline nõuandja: Prof. Marina Grishakova.

Kuidas kirjutada ajaloosündmustest? Sel valdkondadevahelisel konverentsil uuritakse kontseptuaalseid ja metodoloogilisi lähenemisviise ajaloosündmuste jutustamisele ja nende tõlgendamisele historiograafilisest, kirjanduslikust ja regionaalsest vaatenurgast. Narratoloogias on „sündmus" loo keskne element, mis toob kaasa muutuse. Sõltuvalt representatsioonirežiimist, erialakontekstist, meediumist ja semiootilistest kanalitest eri viisil ilmnev, identifitseeritav või edastav sündmuse narratiivne konstruktsioon ei määra seega ainult selle vastavaid faktilisi, tajutavaid, afektiivseid, moraalseid, ideoloogilisi jne omadusi, vaid annab sündmusele ka teatud agentsuse, kujundades meie arusaamu ajaloolistest osalejatest, tegevustest ja kogemustest. Samal ajal vormivad eri piirkondade erinevad ruumilised perspektiivid sündmusi ümber ja mitmekesistavad neid. Selles suhtes on Läänemere piirkond oma mitmekihiliste ajalooliste katkestuste ja pöördepunktidega eriti põnev piirkond ajaloosündmuste ja „sündmuslikkuse" keerukuse uurimiseks. Selle piirkonna mineviku komplekssus nõuab uusi viise sündmuste narratoloogia kirjutamiseks.

Üritusel osalemiseks palume ennast eelnevalt registreerida aadressil baltic-peripeties@uni-greifswald.de.


Täpsema ürituse ajakava leiad SIIT.

 

Paris

Paris Pin-Yu Chen räägib globaalsest lähenemisest rassile ja eugeenikale sõdadevahelises Eestis

Kadri Voorand

Uueks Tartu Ülikooli vabade kunstide professoriks saab muusik Kadri Voorand