Normal 0 21 false false false ET X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:8.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:107%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri",sans-serif; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi; mso-fareast-language:EN-US;}
Kolmapäeval, 20 juunil esitletakse Tartu Ülikooli uusima aja professori Eero Medijaineni raamatut „Raudse eesriide lõimed: propaganda, avalik arvamus ja Baltikum 1939–1944“, mis käsitleb sõjaaegset propagandat ja Saksa okupatsiooni Eestis uudses ning senisest märksa laiemas võtmes.
Medijaineni sõnul ajendasid teda raamatut kirjutama tuntud kunstnike Gori (Vello Agori) ja Valloti (hilisema Pulitzeri preemia laureaadi Edmund Valtmani) karikatuurid, mis olid ilmunud Eesti ajakirjanduses aastatel 1941–1944. Eesti tollaste karikaturistide kõrge tase, joonistuste ilmumise sagedus ja autorite suurepärane informeeritus rahvusvahelistest suhetest muudab tunduvalt senist mustvalget pilti Saksa okupatsioonist.
Karikatuurid suunasid Medijaineni uurima, kuidas suhtusid lääneriigid Eesti ja teiste Balti riikide olukorda teise maailmasõja päevil. „Lähtusin raamatut koostades hüpoteesist, et natslik ja lääneriikide propaganda oma põhiolemuselt ei erinenud. Balti riikide õiguslik ja riiklik staatus sõltus lääneliitlaste avaliku arvamuse muutmisest ja muutumisest,“ selgitab Medijainen.
Vastust küsimusele, miks ja kuidas nõustusid liitlased Balti riikide annekteerimisega, otsis Medijainen liitlaste omavahelistest suhtlusest, mille käigus arutasid nad Balti riikide olukorda ja nende staatuse muutumist sõja käigus.
Teose teeb väärtuslikuks arhiivimaterjalidel ja erialakirjandusel põhinev analüüs rahvusvahelistest suhetest aastatel 1939–1944. Raamatust leiab ka lühiülevaated Balti riikidega sarnases õiguslikus olukorras olnud riikide staatuse muutumisest.
Eero Medijaineni raamatu „Raudse eesriide lõimed: propaganda, avalik arvamus ja Baltikum 1939–1944“ esitlus toimub 20. juunil kell 16 Tartus TÜ ajaloo ja arheoloogia instituudis (Jakobi 2–224).
Lisainfo: Eero Medijainen, TÜ uusima aja professor, eero.medijainen@ut.ee, 5345 5089