Autor:
Birgit Püve

Juhan Maiste pälvis Muinsuskaitseameti elutööpreemia

Tartu Ülikooli kunstiajaloo professor Juhan Maistet tunnustati Muinsuskaitseameti aastaauhindade konkursil elutööpreemiaga. 

Juhan Maiste kohta kirjutatakse nii: „Juhan Maiste on kunstiajaloolane, kes on andnud mõõtmatu panuse Eesti kultuuripärandi uurimisse ja mõtestamisse. Johann Wolfgang Goethe on öelnud: „Ainet näeb igaüks, sisu leiab ainult see, kes on sellele midagi ise lisanud“. Juhan Maiste on olnud inimene, kelle otsiv ja tundlik natuur on goethelikus vaimus sisustanud aja jälgi nii kunstis, muinsuskaitses kui ka maastikuarhitektuuris lisades Eesti kultuuripärandile sügava filosoofilise ja kosmopoliitse tähenduse. Juhan Maiste on ka hindamatu õpetaja, kelle käe alt on võrsunud Eesti muinsuskaitsemaastikul suunda kujundav Eesti Kunstiakadeemia muinsuskaitse ja konserveerimise osakond ning kes on paljude noorte ja vihaste muinsuskaitsjate vaimne isa. Maailmas, mille mõõdupuuks on saanud kasulikkus, praktilisus, kiirus jäägu kõlama Juhan Maiste mõte: „Silmas tuleb pidada, et jäljed, mille on jätnud eelnevad põlvkonnad, väärivad meie suurimat austust ja muld, millel mälestised seisavad, on püha.““

Tartu Ülikooli kunstiajaloo professorina töötab Juhan Maiste 2007. aastast, enne seda oli ta Eesti kunstiakadeemia professor. Lisaks kunstiajaloo- ja kultuuripärandi uurimisele ning erialasele teadustööle on ta avaldanud ka luulet ja esseistikat. Möödunud kuul tunnustas Tartu Ülikooli senat professor Maistet ülikooli kõrgeima tunnustuse, Tartu Ülikooli suure medaliga. 

Muinsuskaitseamet andis aastaauhindu välja kokku 17 kategoorias. Tutvu teiste laureaatidega siin.

Paris Pin-Yu Chen

Paris Pin-Yu Chen räägib globaalsest lähenemisest rassile ja eugeenikale sõdadevahelises Eestis

Kadri Voorand

Uueks Tartu Ülikooli vabade kunstide professoriks saab muusik Kadri Voorand

Doktorandid humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna talvekoolis 2024

Algab kandideerimine vastloodud humanitaarteaduste erialadidaktika doktoriõppe kohale