Autor:
Rene Kriisa

Kunstiajaloolased Roomas

Holger Rajavee

21.–29. märtsini 2023 toimus järjekordne kunstiajaloolaste õppereis, seekord Rooma linna. Selle õppereisiga jätkub pikaajaline kunstiajaloo osakonna õppeekspeditsioonide traditsioon tähtsamatesse Euroopa kunsti- ja kultuurikeskustesse. Varasemalt on külastatud näiteks Istanbuli, Firenzet, Peterburi, Viini jne.

Ka seekord oli meie magistriõppe tudengite ettevalmistatud uurimisprogramm tihe ja ajamahukas. Seda peegeldab ka ekspeditsiooni õpimapp, kuhu kogutud osalevate õppurite ettekanded, mis oli sel korral kopsakam kui varem.

Kui soovida saada kontsentreeritud ülevaadet Lääne kultuuri- ja kunstiloost, siis Rooma (koos Vatikani paavstiriigiga) on vaieldamatult paigaks, mis pakub selleks suurepärast võimalust. Seal viibitud kaheksa töise päeva vältel oli mõistagi võimalik kogeda vaid osakest sellest pärandist, mida linn eneses sisaldab. Käsitletud teemade hulka kuulusid nii selle asustusala varane periood (Villa Gulia etruskide muuseum), Vana-Rooma riigi antiikne kõrgaeg (Pantheon, Foorum, Kapitooliumi muuseumd jne), keskaeg (Santa Sabina, Santa Constanza jt sakraalehitised), renessansimeistrite arhitektuurilooming (Püha Peetruse basiilika Vatikanis) ja kujutava kunsti näited erinevais muuseumides (Vatikani muuseum), külluslik barokk (San Luigi dei Francesi, Saint Ignazio di Loyola jpt), fašistliku arhitektuuri näited (Palazzo della Civiltà Italiana, Palazzo dei Congressi jne), samuti moderne arhitektuurilooming (MAXXI muuseum, Museo dell’Ara Pacis jt) ja kujutav kunst (Galleria Nazionale d’Arte Moderna). Meeldejäävaks kogemuseks oli Villa Farnese külastus, millele eelnenud turvakontroll muutis kunstielamuse eriti meeldejäävaks. Vaheldust lõpmatule linnakärale pakkus väljasõit Tivolisse, kus tutvuti Villa d’Este suurepärase pargiarhitektuuri ning Hadrianuse villa varemetega. Teisisõnu – eesmärgiks oli saada parim võimalik kaleidoskoopiline ülevaade Roomast ja selle ümbruses sisalduvast kunstist.

“Igavene linn” pakkus oma kevadise karge ilmaga, millest ei puudunud ka rahehood, tervikuna kireva elamuse – autosireenid, poolkõrgendatud häältekoor, tunglevad rahvahulgad ja hambuni relvastatud politseijõud – linn kuhu minna tagasi.

Õppereisi toetas Tartu Ülikool ja Kultuurkapital. Eriline tänu Enn Kunilale ekspeditsiooni toetamise eest.

Kunstiajaloolased Berliinis

Kunstiajaloolased tutvusid Berliiniga

Ajaloolased

Ajaloo magistriõppe infotund 29. mail 2024

Vilnius

Alanud on rahvusvahelise üliõpilaskonverentsi teeside esitamine