Foto:
Pixabay

Kuula ja vaata järele: taskuhäälingud ja videod

Kuula ja vaata järele saateid ja videolugusid, kus võtavad erinevatel ajalooga seotud teemadel sõna meie õppejõud, teadlased.

2022

18. veebruaril käis arheoloogiaprofessor Aivar Kriiska külas Aimar Altosaarel ajalehe Postimees taskuhäälingus. Kõige vanemad arheoloogilised märgid Eesti alade asustamisest pärinevad umbes 9000 eKr, pärast jääaja taandumist. Kuidas ja kust Eesti ja naaberalad asustati, millised inimesed siin kiviajal elasid? Kuula saadet siit.

19. veebruaril käis Kaarel Piirimäe Vikerraadio ajaloosaates „Eesti lugu“ rääkimas  Lääneriikide survest võõrvägede väljaviimiseks Eestist. "Meie õnneks ei olnud me üksi! Probleem – võõrvägede viibimine iseseisvuse taastanud riikides – oli rahvusvaheliselt oluline." Kuula saadet siit.

23. aprillil Kanal 2-s eetris olnud saates „Eesti edulugu!“ räägitakse seekord Tartu Ülikoolist. Muuhulgas külastatakse Archemy laborit, mille tööd tutvustab Ester Oras. Sõna antakse ka Tartu Ülikooli üliõpilasesinduse esimehele Katariina Sofia Pätsile. Saadet saab järele vaadata siit.

Eesti Teadusagentuuri poolt rahastatud Tartu Ülikooli arheoloogia, geneetika ja lingvistika sidususuuringute kolleegiumi populaarteaduslik videote seeria “Ajahammas” viib vaataja rännakule Ida-Virumaale, 800 a tagusesse Kukruse külla. Vaata videote seeriat siit.

Arheoloog Marge Konsa räägib Raadio 2 saates "Puust ja punaseks" Ukraina arheoloogilistest rikkustest. Teiste seas tutvustab ta ka sellist põnevat muistis nagu Kamjana Mohila. Kuula saadet siit

Kuku raadio saates "Sihik" räägib Kaarel Piirimäe Eesti ja Ameerika Ühendriikide suhete 100. aastapäevast ja vastilmunud raamatust. Kuula saadet siit.

Vikerraadio teadussaates "Labor" räägivad zooarheoloog Eve Rannamäe ja linnuökoloog Vallo Tilgar rottidest, kes kadusid mitmeks sajandiks Euroopast ära ja tihastest, kes ei kuule linnamüras kaaslaste ohusignaale. Kuula saadet siit.

Kuidas toitusid meie esivanemad ja mismoodi seda uurida? Selgitusi jagab kaasprofessor Ester Oras, kes tegutseb nii arheoloogia kui ka analüütilise keemia valdkonnas. Saadet juhib Madis Ligi. Kuula saadet siit.

Kaarel Piirimäe tutvustas Terevisioonis uut raamatut „Ameerika sajand. USA ja Eesti suhete sada aastat“. Saatelõiku saab järele vaadata siit.

Anu Rae räägib Kuku raadio saates „Kuue samba taga“ teemal „Vaimuhaiguste ajalugu Euroopas“, 25. juulil. Kuula saadet siit.

Olev Liivik räägib Vikerraadio saates „Eesti lugu“ ühe sakslase küüditamise loo, 13. augustil. Kuula saadet siit.

Kaarel Piirimäe on külas Vikerraadio saates „Vikerhommik“ ja kõneleb, kuidas hinnata 20. augusti tähtsust Eesti riigi ajaloos, 20. augustil. Kuula saadet siit.

Dokumentaalfilmi „Eesti ja Ameerika sajand: katkematu suhe“ esilinastus 28. juulil. Saates räägivad ka Kaarel Piirimäe ja Eero Medijainen. Vaatele järele siit.

Ragnar Saage rauatalgud Rõuges: Rõuges nägi saviste meeste raudsete laste sündi“ – videolugu rauatalgute rauasulatusest Ragnar Saage juhtimisel Rõuges, 20. juuli, Lõuna-Eesti Postimees.

Arheoloogia teadur Ragnar Saagel valmis koostöös Jaagup Metsaluga BOP Animatsioonist ja droonilennutaja Silver Orgiga uhke 3D-rekonstruktsioon Vastseliina linnusest. Linnuse taastamiseks kasutati fotogramm-meetriat, droonipilte, digifotosid, Kaur Alttoa linnuseplaane ja Heiki Valgu arheoloogilistelt kaevamistelt kogutud andmeid. Kui tahad teada, kuidas ikkagi Vasteliina linnuse 3D-rekonstruktsioon tehti, siis vaata Youtube'i videot ja kuula Kuku raadio saadet „Digitund“ või saadet "Kukkuv õun". 3D-mudelit saab uurida siit.

Enn Küng käis 17. septembril Vikerraadio saates "Eesti lugu" rääkimas sellest, kuidas Rootsi oma võimu ajal 16. ja 17. sajandil Eesti- ja Liivimaal valitsemist täpsemalt korraldas. Rootsi kuningad valitsesid Läänemere provintse hertsogitena. Kuula saadet siit.

Niguliste muuseum tegi video muuseumi ees toimuvatest kaevamistest. Videos räägib arheoloog Martin Malve, mis ajast matused pärinevad, kuidas paiknevad, mis patoloogiaid esineb ja keda üldse kirikaeda maeti. Vaata videot siit.

Blogis "Vana aja rõivas" on uus videopostitus, kus Riina Rammo räägib Eesti muinasaja lõpu rõivastustest. Vaata videot siit.

Doktorant Triin Kröönström räägib Rootsi-aegsest eluolust Tallinnas, nt millised olid linnainimeste kodud? Kuula saadet siit

Doktorant Triin Kröönström räägib Vikerraadio saates "Eesti lugu" Rootsi-aegsest vaeste hoolekandest. Kuula saadet siit

Doktorant Triin Kröönström räägib Vikerraadio saates "Eesti lugu" sellest, milline oli arstiabi Rootsi ajal. Kuula saadet siit.

Kuku raadio saates „Välismääraja“ vestlesid gerontokraatiast Kaarel Piirimäe ja südamearst Kai Saks. Kuula saadet siit.

Enn Küng räägib Vikerraadio saates "Eesti lugu" Rootsi aja linnadest. Kui palju oli linnades elanikke, kuidas linnu juhiti? Kuula saadet siit

#instituudist
Infokiri

Instituudi novembrikuu infokiri oli täis tunnustusi ja pidulikkust