Näitus „Viikingid enne viikingeid" pälvis Suure Muuseumiroti

Möödunud reedel, 28. jaanuaril kuulutati välja Eesti muuseumite aastaauhindade ehk Muuseumirottide võitjad. Parima ajutise näituse tiitel anti Saaremaa Muuseumi näitusele „Viikingid enne viikingeid“, mille kuraator on arheoloogia osakonna projektijuht Marge Konsa.

Marge Konsa Muuseumirottidega (foto: Mikk Otsar)

Näituse keskmes on Salme laevamatuse käigus leitud esemed ning muud viikingieluga seotud teemad, mille kohta just Salme väljakaevamised on unikaalset infot andnud.

„Mul on väga hea meel, et arheoloogiateemaline näitus nii suure tunnustuse osaliseks sai. Näituse töörühmas oli päris palju arutamist ja peamurdmist, kuidas roostes ja katkised arheoloogilised esemed kõnekas muuta ning kuidas teaduslike uurimuste tulemusi huvitaval viisil esitada. Paistab, et saime sellega päris hästi hakkama,“ ütles Marge Konsa.

Enne näitusel avalikkuse ette jõudmist olid arheoloogilistel väljakaevamistel leitud esemed ligi 10 aastat Tallinna Ülikoolis uuringutel.

Auhinda üle andes tõi ajutiste näituste komisjoni esinaine Agnes Aljas esile „Viikingid enne viikingeid“ ekspositsiooni põhinemist teadustööl, näituse külastajasõbralikkust, rahvusvahelist haaret ning head koostööd muuseumi ja akadeemilise maailma vahel. „On näha, et ka ülikoolid üha rohkem näevad muuseumeid partneritena, et teadust laiema publikuni viia,“ ütles ta.

Lisaks Suure Muuseumiroti auhinnale pärjati näitus ka Eesti Muuseumiühingu aasta turundaja eriauhinnaga Terav pliiats ja Rotilõksu-nimelise eriauhinnaga, millega Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse turismiarenduskeskus tunnustas Saaremaa Muuseumi panust näituse suure nähtavuse saavutamisel.

Näituse valmimist rahastasid Saaremaa Muuseum, Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus ja Muinsuskaitseamet. Näitus „Viikingid enne viikingeid“ on Saaremaa Muuseumis avatud selle aasta 31. augustini.

Sofi Oksaneni foto: Toni Härkonen, plakat: Triinu Rosenberg

Vestlusõhtu tunnustatud kirjaniku Sofi Oksaneniga

Harmonia Universitatis

Õppeaasta viimane kontsert sarjas „Harmonia Universitatis“