Juba mitu kuud on Tartus Jakobi 5 asuval ehitusplatsil toimetanud hulk kiivritega inimesi. Lisaks haridusteaduste instituudi uut õppehoonet rajavatele ehitajatele on seal ka arheoloogid, kes on leidnud põnevaid jälgi unustusse vajunud elust.
Detsembrikuu ilm arheoloogilisi kaevamisi ei sega. Kohtume kaevamiste juhataja, töid tegeva ettevõtte Arheox juhataja Rivo Bernotase ning objektijuhtide Keiti Randoja ja Kristjan Kreosega lumisel platsil, kuhu on pikki aastaid pargitud autosid. Seni ei olnud ka arheoloogid aimanud, et kaevama asudes võib kohe tabada vanu müüre, mida pole kantud ühelegi teadaolevale kaardile.
„Sellel objektil oli arheoloogidele üllatus, et säilinud müürid tulid välja peaaegu kohe pärast pealmiste asfaldikihtide eemaldamist,“ sõnab Randoja. Leidudeni jõudmine oli tema sõnul siiski ootuspärane. „Kui Tartu vanalinnas labida maasse lööd, siis on täiesti kindel, et midagi välja tuleb,“ sedastab Bernotas.
Jõukam rahvas
Bernotas juhib tähelepanu sellele, et Jakobi ja Lutsu tänava vaheline ala asub kolme suure kiriku vahel ning omal ajal oli siit hõlbus minna nii Jaani kirikusse, ülikooli peahoone asukohas paiknenud Maarja kirikusse kui ka Toomemäele toomkirikusse. „See on nii keskne koht, et arvatavasti võis siin elada jõukam rahvas,“ ütleb ta.
Loe edasi Tartu Ülikooli ajakirjast Universitas Tartuensis.