Rahvusülikool tähistab 94. aastapäeva

                                                                                                                                                                                                         

1. detsembril kell 12 avab aastapäevaaktuse ülikooli aulas Tartu ülikooli rektor professor Volli Kalm. Rektor õnnitleb kõiki ülikoolipere liikmeid ja ülikooli toetajaid Eesti ülikooli sünnipäeval: „Rahvusülikool ei ole pelgalt haridusasutus, see on Eesti rahva aade. Ülevate aastapäevakõnede kõrval vaatame aga ka tavalisest avarama pilguga tulevikku ja mõtleme, kuidas muutuda tugevamaks, et senisest veel kindlamini võtta endale ühiskonna uuenduste eestvedaja positsioon.”

Akadeemilise loengu peab spordifüsioloogia professor Vahur Ööpik kehakultuuriteaduskonnast, mis tähistas hiljaaegu 85 aasta möödumist akadeemilise kehakultuurihariduse andmise algusest Tartu ülikoolis ja Eestis. Aktusel tervitavad ka Tartu linnapea Urmas Kruuse ja TÜ õigusteaduskonna õigusteaduse eriala magistriõppe 1. aasta üliõpilane Rainer Ratnik.

Rahvusülikooli sünnipäeval promoveeritakse aktusele eelneva aasta jooksul kraadi kaitsnud 107 doktorit. Selleks puhuks on TÜ raamatukogus II korruse suures saalis avatud ka näitus „Tartu ülikoolis 1.12.2012–1.12.2013 kaitstud doktoritööd“. Näitusega soovib raamatukogu omalt poolt õnnitleda tublisid doktoritöö kaitsnuid, innustada praeguseid kraadiõppureid ja tervitada kogu ülikoolipere rahvusülikooli aastapäeva puhul. Doktoritööde näitus on TÜ raamatukogus avatud 11. detsembrini.

Aktusel nimetatakse Tartu ülikooli audoktoriks Turu ülikooli professor, biomeditsiini spetsialist Seppo Salminen, University College Londoni lasteneuroloogia professor Helen Cross, Stockholmi ülikooli filosoofiadoktor geoloogias Urve Miller ning Lundi ülikooli professor Lars Montelius. Kõiki audoktoreid iseloomustavad väljapaistvad teadussaavutused oma valdkonna arendamisel ning pikaajaline koostöö Tartu ülikooli teadlastega.

Aktusel tehakse teatavaks 2013. aasta TÜ Rahvusmõtte auhinna laureaat. Rahvusmõtte auhinnaga tunnustab Tartu ülikool isikuid, kes on oma loominguga silmapaistvalt edendanud Eesti rahvuslikku ja riiklikku eneseteadvust.

Õhtul jätkub rahvusülikooli aastapäev tõrvikrongkäiguga, mis algab kell 17 Vanemuise 46 õppehoone eest. Traditsiooniline aastapäevaball saab alguse samal päeval kell 19 Vanemuise kontserdimajas.

Aastapäevaürituste raames esitleb esmaspäeval, 2. detsembril kell 11 TÜ audoktor, akadeemik, astrofüüsik Jaan Einasto ülikooli ajaloo muuseumi valges saalis oma raamatut „Dark Matter And Cosmic Web Story” („Tumeda aine ja kosmilise võrgu lugu“).

Rahvusülikooli 94. aastapäeva tähistamise lõpetab TÜ sihtasutuse stipendiumide üleandmine teisipäeval, 3. detsembril algusega kell 14 ülikooli ajaloo muuseumi valges saalis.

Kogu ülikoolipere ja linnakodanikud on oodatud rahvusülikooli 94. aastapäeva üritustest osa saama!

Lisainfo: Kady Sõstar, avalike suhete spetsialist, tel 737 5685, kady.sostar@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392