2. novembril kl 16.15 esitleb Läti ajaloolane Una Bergmane õppehoone Jakobi 2 ruumis 114 rahvusvahelise ajaloo seminarisarja raames oma raamatut „The Politics of Uncertainty: The United States, The Baltic Question and the Collapse of the Soviet Union“.
Pole tarvis rõhutada, kui tähtis murrang oli külma sõja lõpp Eestile, Euroopale ja kogu maailmale. Andes tõuke NSV Liidu kokkuvarisemisele, avas see ukse Eesti, Läti ja Leedu reformidele ning Euroopasse naasmisele.
Läti ajaloolane Una Bergmane pakub uues raamatus teretulnud parandust Moskva-kesksetele arusaamadele Nõukogude Liidu kokkuvarisemisest. Ta uurib kolme Balti riigi arengut ning püüab mõista, kuidas suutsid kolm väikeriiki säilitada maailma avalikkuse tähelepanu olukorras, kus fookus oli Saksamaa taasühinemisel ja Lahesõjal ning muidugi mõista Gorbatšovi toetamisel.
Bergmane raamistab oma tööd määramatuse poliitika mõistega. Selline suur murrang nagu külma sõja lõpp kasvatas niigi suurt ebakindlust tuleviku ees ja piiras suurriikide võimet langetada strateegilisi otsusi. See lõi väikestele ja muidu marginaalsetele tegijatele, nagu Eesti, Läti ja Leedu, suuremad tegutsemisvõimalused.
Bergmane toetub raamatus „The Politics of Uncertainity: the US, the Baltic Question, and the Collapse of the Soviet Union“ (Oxford, 2023) oma doktoritööle, mida kaitses Pariisi Politoloogiainstituudis 2016. aastal. Praegu töötab Una Bergmane Soome akadeemia uurijana Helsingi Ülikooli Aleksanteri instituudis.
Ürituse leiab ka Facebookist.
Otseülekannet saab jälgida ka veebis Zoomi vahendusel:
https://ut-ee.zoom.us/j/92885071703?pwd=U1hMc0wyUnpFdFdmUGd4ZU1OekJCUT09
Kohtumise ID: : 928 8507 1703
Parool: 851891