Aastatel 1937 ja 1938 toimusid Setomaal Inimese Muuseumi arheoloogilised ja etnoloogilised välitööd, mida tegid kaks vene emigranti – idee algataja kirjanik Leonid Zurov ning Tartus elanud ja õppinud Boris Vilde.
Neljapäeval, 15. veebruaril kell 16.15 esitletakse TÜ ajaloo ja arheoloogia instituudi arheoloogia osakonnas (Jakobi 2) nende välitööde tulemusi kajastavat raamatut „Inimese Muuseumi ekspeditsioonid Eestisse: Boris Vilde ja Leonid Zurov Setomaal (1937-1938)“, mille koostajad-toimetajad on Tatiana Benfoughal (Pariis), Olga Fišman (Peterburi) ja Heiki Valk.
Suures raamatus (790 lk) ja selle veebipõhistes lisades avaldatakse kõik neist ekspeditsioonidest Prantsusmaal säilinu – kirjalikud materjalid (olulisemad eesti keelde tõlgitult), fotod ja kogutud esemed. Erilist märkimist väärivad kaks Zurovi aruannet – ülevaated Setomaal tehtud arheoloogilistest välitöödest ja nende taustast ning Setomaa looduslikest pühapaikadest.
Ekspeditsioonimaterjalidele lisanduvad 35 saateartiklit eesti, seto, vene ja prantsuse uurijatelt Setomaa arheoloogia, etnoloogia, rahvausundi, keele ja kohanimede, samuti välitööde tagamaade kohta. Eesti poolseteks autoriteks on Arvis Kiristaja, Heiki Valk, Mare Aun, Karl Pajusalu, Paul Hagu, Ergo-Hart Västrik, Mare Piho, Ahto Raudoja, Nikolai Laanetu, Ljubov Grušina ja Irina Belobrovtseva.
Raamat, millest on identse sisuga versioonid ka vene ja prantsuse keeles, on valminud Prantsusmaa Loodusmuuseumi / Inimese Muuseumi, Tartu Ülikooli, Venemaa Etnograafiamuuseumi ja Seto Instituudi koostöös. Eri maade uurijate kohati erinevad, kuid üksteist täiendavad lähenemised aitavad paigutada Leonid Zurovi ja Boris Vilde kogutud materjalid – Zurovi arheoloogiliste materjalide koopiad asuvad ka meie arheoloogiaarhiivis – laiemasse teaduslikku konteksti.
Oodatud on kõik huvilised, mõistagi ka tudengid.
Lisainfo: Heiki Valk
Ajaloo ja arheoloogia instituut
Arheoloogia kabineti juhataja
58451490