Ajaloo ja arheoloogia instituudis toimus uusima aja osakonna eestvedamisel 25. märtsil Eesti NSV ajaloole keskendunud seminar, millest võtsid osa Tartu ja Tallinna ülikoolide ajaloolased.
Seminaril avanes võimalus esitleda kolleegidele oma viimase aja uurimistööd, mille fookuses on nii erinevad Eesti NSV elu tahud, kui ka laiem perioodi uurimise kontseptualiseerimine. Sündmusest võtsid osa erineval tasemel teadlased doktorantidest professoriteni.
“Eesti ajalookirjutus on suuresti keskendunud kahele perioodile Nõukogude ajaloos. Ühelt poolt tegeletakse Baltimaade okupeerimise, repressioonide ja küüditamisega – rahvusliku traumaga – teisalt nn rahvusliku ärkamise ja taasiseseisvumisega. Selle kõrval oleks vaja rohkem süüvida ka vahepealsete aastakümnete argiellu, et meie pilt inimeste elust Eesti NSVs, aga ka hilisnõukaaja poliitilisest ajaloost, oleks täiuslikum,” ütles seminari korraldaja, uusima aja kaasprofessor Kaarel Piirimäe.
Välkseminari käigus aruteluks tulnud teemad hõlmasid Nõukogude propagandat haridusvaldkonnas, tervishoidu, rahvuspoliitikat, majandust ning reisimist ja muusikat. Lisaks keskendus arutelu nende teemade kontseptualiseerimisele ja peamistele valdkondlikele teadusdebattidele. Esitleti nii monograafiate ja kogumike peatükkide kui ka artiklite mustandeid.
“Mitteformaalses õhkkonnas toimunud seminaril oli avatud arutelu ning usun, et osalejad said väärtuslikku tagasisidet. Lisaks saime paremini tutvuda Tallinna ülikooli kolleegide mullu alanud uurimisprojektiga, mille keskmes on Eesti NSV argielu. Loodan, et taoline formaat ei jää viimaseks,” lisas Piirimäe.
11.00-12.00 Pehme sovetiseerimine
Karsten Brüggemann, „Soft Sovietization. ENSV Poliitiliste ja teadusalaste levitamise teadmiste ühing Stalinismi ja varase sula ajal“
Maja Soomäe, „Naiste reisimisest nõukogude ajal“
12.00-12.15 kohvipaus
12.15-13.15 Rahvuspoliitika
Kristo Nurmis, "Stalini-aegne nõukogude rahvuspoliitika ja Eesti“
Kaarel Piirimäe, „Ethnic Fear, the Communist Science on Nationalities, and the Estonian National Movement from the 1970s to the 1990s
13.15-14.00 lõuna
14.00-15.00 Vaimuhaigused ja alkoholism – sotsiaalajalugu
Liisa Lail - „Statsionaarne haiglaravi“ ptk dissertatsioonis „Institutsionaalne erihoolekanne ja psühhiaatriline ravi Eesti NSV-s“
Ivan Lavrentjev – „Nähtamatu vaenlane: võitlus alkoholismiga Dvigateli sõjatehases.“
15.00-15.15 kohvipaus
15.15-16.15 Propaganda ja populariseerimine
Timur Guzairov, „Pedagoogiline propaganda ENSV koolides: küsimused ja tähelepanekud“
Heli Reimann, “ Spatialized” musical biography of Estonian music popularizer and historian Valter Ojakäär“
16.15-16.30 kohvipaus
16.30-17.00 Reformikommunism
Juhan Saharov, „Majanduseksperimendid Eesti NSV-s: ideed ja võrgustikud (1975 - 1985)“