Autor:
Pixabay

12. aprillil toimub luurealane konverents „Vanimast veel vanem amet“

12. aprillil algusega kell 13 toimub Lossi tänav 3 õppehoones luurealane konverents „Vanimast veel vanem amet“.

Konverents on ajendatud Venemaa agressioonisõjast Ukrainas ning ühest Eesti lähiajaloo kuulsaimast luurajast Juhan Tuldavast, kelle sünnist täitus eelmisel aastal 100 ning surmast möödub selle aasta märtsis 20 aastat. Einar Sandeni romaani pealkirja järgi tuntakse Tuldavat ka mitme näo ja nimega mehena: Arthur Hamann - Juhan Tuldava - Hanns Quecke jne. Selle saladusliku mehe elutee oli täis erinevaid „ilmumisi“. 1964. aastal ilmus ta pärast KGB poolt kodumaale tagasikutsumist Tartu Riikliku Ülikooli võõrkeelte kateedrisse, olles määratud kõrgemalt poolt õppejõuks. Juba aasta hiljem atesteeriti ta teaduste kandidaadiks – aluseks viis aastat varem Stockholmi Ülikoolis kaitstud litsensiaaditöö. 1970 määrati ta juhtima saksa filoloogia kateedrit, 1985 omistati talle professori kutse. Mõlemat ametit pidas ta kuni 1992. aastal pensionile minekuni.

Juhan Tuldava suri juba paarkümmend aastat tagasi, ent salajane infokogumine ei ole maailmast kuhugi kadunud. Pigem on põhjust arvata, et seoses Venemaa sõjalise kallaletungiga Ukrainale ja käimasoleva sõjaga on spionaaž hoopis olulisemaks muutunud. 12. aprillil 2023 korraldataval konverentsil võetakse vaatluse alla spionaaž, luure ja reeturlus, mida käsitletakse lähiajaloolises perspektiivis, jõudes välja tänapäeval aktuaalsete tendentside, probleemide ning propagandalahinguteni.

Konverentsil astuvad ettekannetega üles Ivo Juurvee (Rahvusvaheline Kaitseuuringute Keskus), Erkki Koort (Sisekaitse Akadeemia), Peeter Kaasik (Sõjamuuseum/Eesti Mälu Instituut), Janika Kronberg (Karl Ristikivi Selts) ning David Ilmar Beecher ja Olev Liivik (mõlemad Tartu Ülikool). Ürituse korraldajad on Tartu Ülikooli germanistika osakond, ajaloo ja arheoloogia instituudi arhiivinduse osakond ning õigusteaduskond.

Lisainfo: Reet Bender reet.bender@ut.ee, Olev Liivik olev.liivik@ut.ee

#rahvusvaheline #teadus
Eesti külma sõja-järgses maailmas

Eesti külma sõja-järgses maailmas

#õppimine #teadus
Dvigateli tehase torniga elamu hoovi poolt

Dvigateli rääkimata lugu

#koostöö #õppimine #rahvusvaheline
Elmar Gams

Kolme rektori stipendiumi konkursi võitis Tartu Ülikooli doktorant