Autor:
TÜ Ajalooringi fotokogu

Ajalooringi tegemised sügissemestril

Ajalooring avas oma 76. sügissemestri uue juhatuse eestvõttel, kelleks olid kevadel valitud Hipp Saar, Getter Kitsing, Hanna-Riin Karu ja Anette-Mai Pirk-Birk. See semester tõi kaasa Ajalooringi mõnevõrra hoogsama tegevuse kui muidu – lisaks traditsioonilistele üritustele algatasime iganädalased kokkusaamised Ajalooringi rahvaga, et peale koos lustimise ka asjalikku juttu kuulata ja ajada. Neid nimetame hellitavalt tiksudeks ning kokkusaamine seisneb teetassi taga vabalt ühes külalisega vestlemises erinevatel ajalugu puudutavatel teemadel. Külalisteks olid semestri jooksul paljud ajaloo instituudi õppejõud, aga ka meie liikmed ise, kes parajasti mõne vahva ettevõtmisega tegelevad. Sügissemestril käisid meie juurest läbi Anu Raudsepp, Enn Küng, Janet Laidla, Ranno Sõnum ja Kaarel Piirimäe. Aitäh kõigile meiega arutamast ja ajaloolaseks olemise tegelikku külge avamast.

Saame kiita koostööd Tartu Linnamuuseumiga, kelle abiga saime korraldada tudengipäevade raames rattamatka Tartu erinevate ajalooliste tehasehoonete juurde ja veidi tööstuse ajaloost kuulda. Ka meie mälumäng toimus nagu ikka linnamuuseumis ning osutus tänavu eriti menukaks. Traditsiooniline sügisreis 15. oktoobril Seto- ja Võromaale tõi kaasa samuti palju uusi- ja vanu ajaloolasi, toimides põlvkondi ühendava liimina.

Ajalooring on taastamas ka muuseumikülastuste traditsiooni – meie oma liige Maarja Leedjärv kostitas meid hingedepäeval 19. sajandi linnakodaniku muuseumis, mille hubane õhkkond ja küünlavalgus novembrikuisesse pimedusse hästi passis. Vestlusõhtul viis meid aastakümnete tagustele tudengiradadele mõttes rändama Marju Lauristin, kes kõneles enda õpingutest ning aitas mõtestada 1960. aastate tudengite vaimu, luulearmastust ja ülikooli eestiaegsete õppejõudude väärtust. Kõnelesime temaga 16. novembril EYS Veljestos, kellega koostöös see üritus sündis.

Täname kõiki esimese aasta tudengeid, kes meeldivalt suurt huvi Ajalooringi tegemiste vastu üles on näidanud ning ka kõiki vanu olijaid, kes ikka kohal käivad ja suureks eeskujuks ning toeks on. Just mitmekesise keskkonna kaudu täidab Ajalooring kõige paremini oma eesmärki – ühendab iga õppeastme ajaloolasi ja ajaloohuvilisi ning kõneleb ajaloolaseks olemise tegelikkusest. Selle kõige hulgas on pealekauba alati ka hea tuju ja meeldiv õhkkond.

Järgmisel nädalal, 7. detsembril kell 18.15 toimub tõllakuuris (Ülikooli 18b) Ajalooringi jõulupidu. Oodatud on kõik praegused ja endised Ajalooringi liikmed üheskoos aega veetma ja muljeid vahetama! Uue hooga jätkab Ajalooring kevadsemestril.

Hipp Saar

Kadri Voorand

Uueks Tartu Ülikooli vabade kunstide professoriks saab muusik Kadri Voorand

Mitmekesisuse nädal

Esimest korda tähistavad kuus Eesti ülikooli mitmekesisuse nädalat üheskoos