Ida-Euroopa ajaloo professor Olaf Mertelsmannil ilmus uus raamat pealkirjaga „Stalinist Restructuring in Estonia: From Market to Command Economy“, mille väljaandja on Peter Langi kirjastus.
Autor analüüsib majanduse ulatuslikku ümberkorraldamist ja sotsialistliku käsumajanduse kehtestamist Eestis stalinistlikul perioodil. Neil protsessidel oli oluline osa riigi sovetiseerimisel. Majandusstruktuuri ümberkujundamine tõi muu hulgas kaasa tohutuid sotsiaalseid muutusi. Kaks peatükki on pühendatud majanduse ümberkorraldamise kronoloogiale ning ülejäänud viis peatükki keskenduvad demograafiale, elatustasemele, põllumajandusele, tööstusele ja teenustele. Raamat põhineb ulatuslikel arhiiviuuringutel Eestis ja kasutab ka Venemaa arhiivide allikaid.
Majanduse ümberkorraldamisega, nagu näiteks sundkollektiviseerimisega, kaasnes sageli äärmuslik vägivald. See tõi kaasa majandustoodangu ja elatustaseme languse ning kohati ka suremuse drastilise kasvu. Ekspluateerimine täitis olulist osa sotsialistliku riigi eesmärkide saavutamisel, näiteks suurte kaitsekulutuste ja tööstusinvesteeringute tagamisel. Propaganda tähistas edu, näiteks väidetavat kiiret industrialiseerimist, kuid tegelikkus oli stalinismi ajal ka majanduslik olukord üsna sünge.
Tutvu monograafiaga ka kirjastuse kodulehel. Raamat kuulub sarja „Tartu Historical Studies“.