Autor:
Ragnar Saage

Kultuuripärandit väärtustades: ilmus TÜ arheoloogide toimetatud ajakirja Tutulus uus number

Taaskasutus, retseptid, rõivamood, sotsiaalmeedia – kas need märksõnad pärinevad tänapäevasest trenditeadlikust ajakirjast? Ei, jutt käib hoopis Tartu Ülikooli arheoloogia osakonna populaarteadusliku ajakirja Tutulus 2023. aasta numbrist, milles käsitletu näitab, et minevik on ikka tänapäeva raamides tegutsevate uurijate nägu.

Image
Tutulus

23 loos antakse ülevaade põnevatest arheoloogilistest avastustest, leidudest ja uurimustest, samuti arheoloogilistest välitöödest ja näitustest Eestis. Tõsisematest, ühiskonda laiemalt puudutavatest teemadest võib ajakirjas esile tõsta arheoloogiapärandi hoidmise ja kaitsmise, millega on ülikool Eesti kultuuri säilitajana tihedalt seotud ning mis peaks olema oluline kõikide Eesti elanike jaoks. Ka üks autoritest kirjutab: „Oleme saanud päranduseks palju, mida avastada, uurida, mõista ja tänulikult nautida.“ Selle eest vastutame koos. Värskest numbrist leiab näiteid nii muististe arutust lõhkumisest kui ka kultuuripärandi väärtustamisest ja taaskasutamisest tänapäeva ühiskonnas.

Hiljutiste uurimuste põhjal vastatakse Tutuluses küsimustele, mida saame geneetika toel teada meie sugulusrahva liivlaste kohta ja mis teeb Tallinnast leitud keskaegsed kastanimunad erakordseks. Samuti saab lugeda sellest, mis on ühist arheoloogial ja sotsiaalmeedial. Kaevamiste ülevaadetes paljastatakse saarlaste maalinna kunagise võimsuse ja Läänemaal asuva Saastna kabeli paganlikud kombed. Lugejale tutvustatakse ka kiviaegseid sisserändajaid, iidset kokakunsti, ehteid, Pühalt Maalt pärit suveniire, keskaegset rauakaubandust, tuhandeid aastaid vana kolmikmatust ning Tallinnast leitud erakordset laevavrakki.

Uue numbri müügikohad leiab Tutuluse kodulehelt, aastakirja saab tellida ka veebi teel. Tavahinnast veidi soodsamalt, 4 euroga on võimalik Tutulust osta õppehoone Jakobi 2 valvelauast.

Tutuluse kaks värsket lugu ilmusid ka Novaatoris:

 

 

keskaegne joonistus ja kuraatorituuri ajad

Näitus alkeemiast kutsub üles mõtisklema inimtekkelise muutuse üle kaasaegses maailmas

Valga linna 4. valimisjaoskonna agitaator I Keskkooli õpilane A. Peterson külastamas Nõukogude tänava nr. 48 maja elanikke, 1950. Foto autor: E. Lukin

Kristo Nurmis räägib propaganda ideedest 20. sajandil

Andres Tennus

Monika Reppo kaitseb doktoritööd „Glass and its makers in Estonia, c. 1550–1950: an archaeological study“