Autor:
Erakogu

Mihkel Truman: Eesti ajalugu on nagu salamaailm

Nii nagu eesti keel, rahvaluule, mõtte- ja kultuurilugu, kuulub eesti rahvusteaduste südamesse ka Eesti maa ja rahva ajalugu. Võrreldes suurearvuliste rahvaste mineviku uurimisega on võimalus õppida tundma Eesti ajalugu lausa haruldane privileeg, iseäranis eestlastele endile. 

Loomulikult on alati teretulnud välismaiste uurijate kõrvaltvaated meie ajaloole, mis võivad pakkuda uusi huvitavaid perspektiive, ent selleks, et uurida ühe rahva ajalugu süvitsi, tuleb peensusteni tunda tema keelt, meelt ja mõttelaadi. Kuid nende tundma õppimiseks on parimad eeldused meil endil, sest vähemalt eesti keele, meele ja mõttelaadi algmed peituvad meie geneetilises koodis. Nii et õppides tundma oma rahvast ja tema ajalugu õpime tundma ka iseennast. 

Võib ju öelda, et eestlaste hulk võrreldes paljude teiste maailma rahvastega on kaduvväike, et mis tähtsust on ülepea ühe miljonipealise rahvakillu kultuuril, keelel ja minevikul või veel enam – selle uurimisel? Aga kui meenutada enam kui sajandi eest tehtud üleskutseid, võime meeldiva rahuloluga nentida, et eesti rahvas on tõepoolest saanud vaimult suuremaks, palju suuremaks kui võiks eeldada miljonipäiselt kasvulavalt. See tähendab, et meie kultuur ja ajalugu on täpselt sama tähelepanuväärsed kui prantslastel, ameeriklastel või jaapanlastel. Vahe on vaid selles, et Eesti ajalugu saavad ja suudavad uurida ning maailmale avada ainult väga vähesed. 

Eesti ajalugu on nagu salamaailm, kuhu on pääs vaid neil, kellel on õnne tunda selle maailma salakeelt ja -meelt, kelles on südikust tungida saladuste kõige sügavamatesse soppidesse, kuhu kellegi silm pole veel kunagi vaadanud. Ja kui avastatud saladused asetada kontakti muu maailma tarkuste ja teadmistega, oleme teinud suuremaks ja rikkamaks mitte ainult Eesti, vaid kogu maailma. Just seda võimaluste võimalust Eesti ajaloo õppimine pakubki.

Mihkel Truman

Loe ka Mihkli artiklit: Mihkel Truman. Arno Rafael Cederberg ja Eesti arhiivinduse areng 1922–1928 II osa. Tuna. 2020, nr. 4, lk. 40–59; 2021, nr., lk. 54−66.

Loe ka, mida teised tudengid ajaloo õppimisest kirjutavad.

Kadri Voorand

Uueks Tartu Ülikooli vabade kunstide professoriks saab muusik Kadri Voorand

Doktorandid humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna talvekoolis 2024

Algab kandideerimine vastloodud humanitaarteaduste erialadidaktika doktoriõppe kohale

Tudengid õppimas

Ülikool toetab võimekaid esmakursuslasi praktiliste lisaõpivõimalustega