Jaana Ratas

Mille poolest on Läänemere piirkonna pisiplastika eriline võrreldes mujalt maailmast leituga?

Laboratoorse arheoloogia professor Aivar Kriiska räägib Kuku raadio saates „Loodusajakiri“ kiviaegsest pisiplastikast, millest ta kirjutas koos doktorant Irina Hrustaljovaga ka ajakirja Horisont mai-juuni numbris.

Horisondi artikli jaoks oli vaatluse all 125 keraamilise pisiplastika tükikest, sh ka mõni terve kujuke. Vaatlusalune materjal pärineb 4000–6000 aasta tagusest perioodist. Aivar Kriiska toob välja, et tolleaegset Eesti ja naaberalade kunsti iseloomustasid teatud ühtsed mõtted ja vormid, mida püüti edasi anda. Mille poolest kujutati inimfiguure Läänemere piirkonnas teisiti kui samal ajal mujal maailmas? Ja milliseid uusi teadmisi andis Jägala Jõesuu V asulakoha leidude kaardile panek ja keraamika lõhkumisega seotud eksperimentaalsed uuringud? Kuku raadio saadet saab kuulata siit. Loe ka varasemat Postimehe artiklit.