2. detsembril esitles Sirje Okas Ainso, kes osales veerand sajandit Balti riikide iseseisvuse taastamisele suunatud organisatsiooni BATUN (Balti Apell ÜROle) tegevuses, ajaloo ja arheoloogia instituudis oma raamatut „BATUNi lugu: Balti Apell ÜROle“ ja ühtlasi annetas instituudile 100 raamatut, et edendada BATUNi ja laiemalt Välis-Eesti poliitilise tegevuse uurimist.
Raamatuid oli vastu võtmas ajaloo ja arheoloogia instituudi juhataja professor Valter Lang, kes tänas Sirje Okas Ainsot toetuse eest ja ütles, et Välis-Eesti uurimine on instituudis juba alanud. „Mitte ainult raamatud, vaid ka Ainso asutatud fond Tartu Ülikooli juures ning üliõpilastele antavad stipendiumid on äärmiselt olulised.“
Farmatseut ja kunstnik Sirje Okas Ainso, kes on sündinud 1936. aastal Tartus, lahkus Eestist 1944. aastal ja elab praegu Ameerika Ühendriikides. Tema abikaasa, möödunud aastal lahkunud Heino Ainso, oli BATUNi asutajaliige (1966) ja korduv esimees. Sirje Okas Ainso osales veerand sajandit Balti riikide iseseisvuse taastamisele suunatud organisatsiooni BATUN (Balti Apell ÜROle) tegevuses ja tema raamat jutustabki sellest külma sõja oludes toimunud võitlusest.
Raamatu tutvustus kirjastus Argo kodulehel:
Baltic Appeal to the United Nations (BATUN) oli 1966. aasta veebruaris New Yorgis Baltimaade noorte pagulaste ühistöös rajatud valitsusväline organisatsioon pidevaks suhtlemiseks ÜRO liikmesriikidega – et neile visalt meelde tuletada Nõukogude Liidu õigusvastast okupatsiooni Baltimaades, mitte lasta sel teemal taas suhtelisse unustusse vajuda, juhtida tähelepanu inimõiguste rikkumistele Nõukogude Liidu poolt, nõuda meie iseseisvuse taastamist. BATUNi tegevus kestis kuni 17. septembrini 1991, päevani, mil oma iseseisvuse taastanud Balti riigid võeti ametlikult vastu ÜROsse.
Tartu Ülikooli sihtasutus annab välja Heino Ainso nimelist stipendiumi, millele saab kandideerida sügiseti. Loe lisaks siit.