Autor:
Kristel Kajak

Konservaatorid ja restauraatorid kutsuvad kuulama ühe maali sünnilugu ja uudistama viimaseid teisaldamistöid

Oktoobri kolmandat nädalat, täpsemalt 14.–20. oktoobrit, võivad konservaatorid ja restauraatorid õigustatult pidada enda nädalaks, sest seda tähistatakse üle-euroopaliselt juba seitsmendat aastat. Tavaliselt avatakse sel puhul oma laborid ja töökojad, kuid seekord kutsuvad TÜ ajaloo ja arheoloogia instituut ja Tartu Kõrgem Kunstikool Pallas kõiki huvilisi labori või töökoja asemel hoopis von Bocki maja sügisrõskesse keldrisse ühe unustusse vajunud seinamaali sünnilugu kuulama ja viimaseid teisaldamistöid uudistama.

Mis seos on arheoloogial, konserveerimisel ja von Bocki maja võlvkaartega keldril? Pealtnäha polegi, kui von Bocki maja (nii teatakse Ülikooli 16 rahvasuus) poleks seisnud silmitsi läheneva remondiga ja keldrikorruse krohvitud seinal poleks hea juhuse tahtel taas-avastatud seinamaalingut legendaarsest arheoloogia õppejõust Ain Mäesalust. Õppejõud, kes on arheoloogide seas tuntud ka kui Põdrake, on seinamaalile jäädvustatud kappaval ratsul. See töö sündis 1986. aastal arheoloogiahuvilise Meelis Säre pintsli tõmmetest. Kultuuriajaloolist väärtust lisab akrüülmaalidega tehtud teosele loomulikult nii maalitava kui ka maalija persoon.

Selleks, et 38 aastat tagasi jäädvustatu ei mattuks kipstahvlite alla ega häviks ajaloo mälust, on TÜ ajaloo ja arheoloogia instituudi konservaator Kristel Kajak ning Kõrgema Kunstikooli Pallas professor Heli Tuksam koos konserveerimiseriala tudengitega võtnud nõuks hävimisele määratud teos päästa. Seinamaalingu teisaldamistöödega on algust tehtud juba selle aasta juunis ning viimased tööd on plaanitud oktoobrisse.    

Oled oodatud osa saama seinamaalingu loost teisipäeval, 15. oktoobril kell 12.00 Ülikooli 16 sisehoovis (koguneme keldriukse juures)! Pallase tudengid koos õppejõuga tegutsevad keldris juba varem, kuid alates kella 12-st on kohal ka seinamaalingu modell ja TÜ õppejõud Ain Mäesalu, kes pajatab põnevaid lugusid seinamaalingust ja arheoloogiast! Keldrirõskuse vastu aitab soe riietus ja hea tuju.

Image
Ühe unustusse vajunud maali sünni- ja teisaldamislugu

Konservaatorite ja restauraatorite nädala puhul toimub ka neljapäeval, 17. oktoobril kell 16.00 näituse „Alkeemia - kõigi asjade ristumispunkt“ kuraatorituur TÜ raamatukogu näituste saalis, kus võlukunsti ja müsteeriumi juttude vahele saab kuulda ka TÜ raamatukogu säilitus- ja konserveerimisosakonna konservaatorite panusest sellelaadse näituse ülespanemisel. Antud näituse üks kuraatoritest on TÜ ajaloo ja  arheoloogia instituudi arhiivinduse kaasprofessor Kurmo Konsa ning paljud näituse eksponaadid pärinevad nii TÜ raamatukogu kui ka TÜ Muuseumi kogudest. 

Tutvu kogu konservaatorite ja restauraatorite nädala kavaga
 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Batuni ajalugu

Sirje Okas Ainso annetas 100 raamatut BATUNi ajaloo uurimiseks

talgud

Vikipeedia keeletoimetamistalgud tulevad taas

ÜAM F 292_83F_TÜ ajalooteaduskonna tsiviilkaitsealane õppus Sangastes. Vilma Trummal ülastekimbuga.

"Vilma Trummal 100" näituse avamine ja arheoloogia kõrgkooliõpiku esitlus