Autor:
Jaana Ratas

Uus projekt toob ellu rohkem värvi!

1. maist alustab tööd uus Euroopa Horisondi rahastatud projekt Colour4CRAFTS, mille konsortsiumisse kuulub ka Tartu Ülikool. Projekti peamine eesmärk on ühendada mineviku kultuuritraditsioonid tänapäevase tehnoloogiaga ning jõuda seeläbi uute rohelist mõtteviisi järgivate värvide loomiseni. Tartu Ülikooli töörühm keskendub Läänemere idakaldal kasutatud looduslike värvainete ja mineviku tehnikate uurimisele.

Täpsemalt on tekstiilivärve ja värvimistehnoloogiat arendava valdkondade ülese projekti partner arheoloogia osakonna kaasprofessor Riina Rammo. Seni teadaoleva põhjal on Eestis alates muinasajast olnud omanäoline tekstiilitraditsioon, kus värvides on mujalt pärit ja laialt levinud vahendeid oskuslikult põimitud kohalike loodusressurssidega. Taimedest ja samblikest pärit värvainete täppisteaduslik uurimine ja kirjeldamine võimaldab „lahti muukida nende keemilise koodi“. Edasine värvainete muundamine sünteetilise keemia laboris aitab neid sobitada uute tehnoloogiatega, mis leevendavad tekstiilitööstuse survet keskkonnale – värvainete tootmine ja värvimisprotsess on üks suurimaid saastajaid. Projekti eestvedaja on Helsingi Ülikooli käsitööteaduse ja pedagoogika professor Riikka Räisänen ja konsortsiumi liikmed lisaks Tartu Ülikoolile Lapimaa Ülikool Soomes, Leedsi Ülikool Suurbritannias,  Pili Bio ettevõte Prantsusmaal ja Kuninglik Kultuuriväärtuste Instituut Belgias.

Kuidas pildil olevat lõnga eksperimendi käigus hariliku korpsamblikuga (Xanthoria parietina) värviti, saab lugeda blogist "Vana aja rõivas".

Tutvu ka meie teiste projektidega.

Paris

Paris Pin-Yu Chen räägib globaalsest lähenemisest rassile ja eugeenikale sõdadevahelises Eestis

Kadri Voorand

Uueks Tartu Ülikooli vabade kunstide professoriks saab muusik Kadri Voorand

Doktorandid humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna talvekoolis 2024

Algab kandideerimine vastloodud humanitaarteaduste erialadidaktika doktoriõppe kohale