President jagas oma muljeid Ameerika presidentidest alates John F. Kennedy’st, kelle atendaadiga seotud sündmusi koges ta 9-aastase Ameerika koolipoisina, kuni Joe Bidenini. Selgus, et kui Donald Trump välja arvata, on President Ilves kohtunud kõigi USA presidentidega alates 42. presidendist Bill Clintonist. Viimasega kohtus president Ilves kui asus 1993. aastal Eesti suursaadikuks Washingtonis. Hiljem presidendina saavutas ta head isiklikud suhted nii George W. Bushi, Barack Obama kui (tollase asepresidendi) Bideniga. Kõigi presidentide kohta oli Ilvesel välja tuua värvikaid seiku.
President Ilves meenutas oma rolli Eesti välispoliitika Euroopa Liidu suuna põhjendajana, rõhutades, et just Euroopa Liidu kaudu õnnestus Eestil paotada ka NATO ust. Ilves rõhutas president Lennart Meri teeneid, eriti otsust alustada Eesti diplomaatiat puhtalt lehelt, tuues diplomaatiasse Nõukogude ajast rikkumata haritud noored. Toomas Hendrik Ilves pidas Eesti jaoks murranguliseks Vene vägede lahkumist 1994. aastal, millele aitasid kaasa Carl Bildti valitsus Rootsis, kuid kõige enam just Clintoni administratsioon. Nimeliselt pidas president hea sõnaga meeles Bildti nõunikku Lars Fredeni ja Clintoni nõunikke Nicholas Burnsi, Walter Andrusyszyni ning USA suursaadikut Eestis Robert Frasure’i.
President Ilves oli Eesti suursaadik Washingtonis aastatel 1993-1996, seejärel pikka aega Eesti välisminister. 2004-2006 oli Toomas Hendrik Ilves Euroopa Parlamendi liige ning aastatel 2006-2016 Eesti Vabariigi President. President Ilves on Eesti välispoliitika kujunemist enim mõjutanud isikuid. Tal on erakordsed teened just suhete arendamisel USAga. Vestlus president Ilvesega toimus õppeaine „USA presidendid, välispoliitika ja seosed Eestiga“ raames.
Kaarel Piirimäe