Autor:
TÜ Ajalooringi fotokogu

Ajalooringi kevadreis viis tublid tudengid Ida-Virumaale!

Hipp Saar

Maikuu viimasel nädalavahetusel, 27.–28. mail toimus Ajalooringi liikmete ja sõprade bussireis Eesti kirdenurka, ajaloolisi, looduslikke ja tööstuslikke põnevaid paiku avastama. Peatuti näiteks Tudulinnas, kus asub mägi, mille Mellin oma atlast koostades ekslikult kustunud vulkaaniks märkis, koha peal selgitasid targemad, et tegemist on hoopis jääaja erilise pinnavormiga ehk ümara auguga mäe tipus. Käisime ka Tudulinna hüdroelektrijaama juures, mis tunnistati arhitektuuripärandiks, tee viis ka Vasknarva, kus lisaks linnusevaremetele sai vaadelda hiiglaslikku vene lippu, mis lainetava Narva jõe kohal lehvis. Püha allikaveega enese kosutamiseks peatusime Kuremäe kloostris ning vaimuvärskendust saime Iisaku kihelkonnamuuseumist, kus ekskursioon pakkus väga tervikliku ülevaate ajaloost alates muinasaja arheoloogiast, tehes põike pulmakleitide ja lauamängude maailma ning lõpetades nõukaajaga.

Nagu ikka Ajalooringi reiside puhul reegliks, tegid enamiku kohtade juures paika tutvustava ettekande tudengid ise, nii saime Sinimägede juures kuulda detailselt lahingutest, Sillamäel ühe kinniste tuumatööstusasula eluoludest ning Toilas vene kaubamajaärimehe traagilisest peresaatusest ja uhkest lossist. Teisel päeval nägime Aa, Kukruse ja Maidla mõisa ning Purtse linnust, mis illustreerisid hästi Virumaa uhket mõisakultuuri.

Kogu reisi saatis läbivalt ülevaade põlevkivi ja loodushoiu ajaloost, millest kohalikel tudengitel mitmeid lugusid pajatada oli. Kurkruse mõisa juures nägime esimest tuhamäge, millest kogu tööstus alguse sai, Viivikonnas ja Sirgalas saime näha, mis juhtub siis, kui põlevkivi otsa saab. Lüganuse ümartorniga kiriku kõrvalt mööda voolav Purtse jõgi jutustas oma hallika veega selle tööstuse varjukülgedest. Sinimägede vaatetornist paistis Auvere elektrijaam ning reisi lõpetasime pühapäeva pärastlõunal Aidu karjääri lõpututel klibuväljadel. 

Lisaks ajaloolistele vaatamisväärsustele erutasid meeli ka tänapäevasemad põnevad seigad, nagu näiteks Sõnajalgade tuulikud, Jaak Aaviksoo auto ette jooksnud karu, Sillamäe promenaadi lustakas poeke, Püssi autoentusiastid ja mänguväljakul aega veetvate noorte rikkalik kõnekeel, mis reisile vürtsi lisasid.

Aitäh kõigile kaasaseiklejatele, bussijuhile, Toila gümnaasiumi majahoidjale, Iisaku muuseumi direktorile ja kõigile, kes reisi õlitatud toimumisele kaasa aitasid!

Tartu Ülikooli tudengid Delta õppehoones

Mentorlusprogrammis saavad väärtusliku kogemuse nii üliõpilased kui ka vilistlased

Kadri Voorand

Professor Kadri Voorandi sügisene kursus elumuutvast loomingust

Tudeng loengus

Üliõpilaste teadustööde riiklikule konkursile oodatakse lõputöid