Autor:
Erakogu

Kuidas ajalugu muutis Eesti tulevikku: 1986–1992

10. oktoobril kl 16.15 peab Jakobi 2 õppehoone ruumis 224 rahvusvahelise ajaloo seminarisarjas ingliskeelse ettekande „How History Changed the Future of Estonia 1986-1992“ („Kuidas ajalugu muutis Eesti tulevikku: 1986–1992“) diplomaat ja Helsingi Ülikooli doktorant Olli Nurmi. Kõik huvilised on oodatud.

Poliitika ja ajalugu käivad käsikäes, eriti poliitiliste muutuste ajal. Eesti on näide riigist, kus poliitiline revolutsioon muutis 1980. aastate lõpus ja 1990. aastate alguses ühiskonda täielikult.

Mihhail Gorbatšovi perestroikapoliitika viis totalitaarse ühiskonna lagunemiseni ning sillutas kiiresti teed sõnavabadusele ja võitlusele iseseisvuse eest. Eesti loomingulisel intelligentsil ja teadlaskonnal, sealhulgas ajaloolastel, oli selle protsessi algatajatena peamine roll, kuna neil oli ka nõukogude võimu ajal suurem sõnavabadus.

Erakordne vägivallatu revolutsioon Eestis sai jõudu lähiajaloo ja Eesti rahvusliku ajaloo ümberhindamisest. Selle kesksed teemad olid sõdadevaheline vabariik ja iseseisvuse kaotamine aastatel 1939–1940. Ajalugu aitas tõestada nõukoguliku ühiskonnakorra jätkumise võimatust. Revolutsiooni eesmärk ei olnud luua midagi uut, vaid pöörduda tagasi vana juurde.

Minu uurimus aitab mõista totalitaarset ühiskonda ja seda, millistele eeldustele iseseisev kaasaegne Eesti üles ehitati. Iseseisvuse algfaasis tehtud otsuste mõju on endiselt näha ja tunda. Nii võtab ajaloopoliitika väga konkreetseid vorme.

Olli Nurmi (snd 1984) on Helsingi Ülikooli doktorant. Tema peamised akadeemilised huvid on seotud ajaloopoliitikaga, eriti ajaloo kasutamisega poliitilise ülemineku ja totalitaarse korra lammutamise ajajärgul. Ta on õppinud Soomes ja Saksamaal ning tal on sotsiaalteaduste magistrikraad. Olli Nurmi on ametilt diplomaat, kes on töötanud üle kümne aasta Soome Välisministeeriumis ning olnud lähetuses Berliinis, Kabulis ja Brüsselis. Ta on teeninud ka rahuvalvajana ja kirjutanud Liibanonis saadud kogemuste põhjal eluloolise raamatu.

Ettekandest tehakse ka otseülekanne, mida saab jälgida Teamsi vahendusel.

Liitu ka Facebooki üritusega.

Rahvusvahelise ajaloo seminarisarja eesmärk on pakkuda ajaloolist vaatenurka nüüdisaja rahvusvahelise poliitika mõistmiseks.

 

 

21. novembril kl 16.15 räägib Riia Tehnikaülikooli ja Riia Kunstiakadeemia lektor Rosario Napolitano Itaalia kultuuridiplomaatiast Balti riikides sõdadevahelisel ajal (inglise keeles).

19. detsembril kl 16.15 kõneleb Helena Eglit OSCE missioonist ja läänetargutamisest (westsplaining) Eestis 1990. aastatel.
 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Herder and Kant

Nigel DeSouza (Ottawa Ülikool) külalisloeng: „Herder ja Kant elufilosoofiast ja moraali alustest“

Arutelul osalejad

Brüsselis avati näitus Eesti tippteadlastest

"Töö on saanud meil au asjaks, kuulsuse asjaks, vapruse ja kangelaslikkuse asjaks..."" J. Stalin, AM _ 4272:14 F158 1:132, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2965266 (3916)

Ilmus raamat sotsialistliku käsumajanduse kehtestamisest ja selle tagajärgedest Eestis