Rijksmuseum Amsterdam

Milline oli elu Rootsi-aegses Narvas?

Sel suvel on Narva ajaloost räägitud peamiselt teise maailmasõja kontekstis. Tegelikult on linna minevik muidugi palju kirjum ja mitmekesisem, sest asub see ju muistsest ajast mitme kultuuri ja riigivõimu kohtumisjoonel. Eesti ajaloo kaasprofessor Enn Küng kirjutab, et Rootsi kuningavõimu esimesed aastad Narvale midagi head ei toonud: pärast linna võitmist venelastelt 1581. aasta augustis lasi Rootsi väejuht Pontus De La Gardie oma sõduritel linnas vabalt röövida ja riisuda. Pärast paarikümneaastast mõõnaperioodi sai linn siiski tänu heale asukohale tolleaegses kaubandusvõrgustikus 17. sajandi teisel poolel uue hingamise.

Loe Rootsi-aegsest Narvast lähemalt Enn Küngi artiklist Eesti Päevalehes

Loe ka teisi artikleid samast seeriast: Valter Lang kirjutas soomeugrilaste jõudmisest Narva, Anti Selart kirjutas keskaegsest Narvast, Enn Küng kirjutas ka Narva ajaloost Liivi sõjast Põhjasõjani.

Paris