11. aprillil 2024 avalikustati esmakordselt andmed Läti, Leedu ja Eesti ajaloolise sisemajanduse koguprodukti (SKP) kohta 100 aasta jooksul alates 1920. aastast. Samuti tehti võrdlevad SKP-arvutused erinevate Balti riikide piirkondade kohta.
Need ja paljud muud andmed Balti riikide demograafia ja põllumajanduse kohta on koondatud interaktiivsesse andmebaasi, mis on alates 11. aprillist kõigile huvilistele kättesaadav. Andmebaasi leiab siit.
Projekti "Kvantitatiivsed andmed kolme Balti riigi piirkondade ühiskondlike ja majanduslike muutuste kohta viimase saja aasta jooksul ajalooliste muutuste ja tulevaste väljakutsetega toimetuleku analüüsimiseks" teaduslik juht Gatis Krūmiņš, Vidzeme rakenduskõrgkooli juhtivteadur, tutvustas uuringu peamisi tulemusi järgmiselt: "Kolm aastat kestnud intensiivse töö tulemusena saame Balti riikide viimase 100 aasta ajalugu vaadata teistsugusest vaatenurgast. See põhineb rohkem faktidel kui emotsioonidel. Meie uuringu tulemused seavad kahtluse alla mõned oletused Läti majandusajaloo kohta, nagu näiteks majanduse arengu aeglustumine Kārlis Ulmanise autoritaarse režiimi ajal või tootmise langus, mis algas alles pärast riigi iseseisvuse taastamist 1990-1991. aastal. Meie uuringu tulemused aitavad vastata küsimustele, millal ja kuidas algas meie piirkondade, eriti Latgale areng. Kuidas on muutunud maakasutus ja palju muud."
11. aprillil toimus Euroopa Liidu majas Riias avalik üritus uurimisprojekti tulemuste tutvustamiseks. Gatis Krūmiņš, Kaspars Osis (Vidzeme rakenduskõrgkooli dotsent) ja Adomas Klimantas (Vilnius ja Oxfordi ülikool) tutvustasid uurimistöö peamisi tulemusi ja loodud andmebaasi, millele järgnesid paneeldiskussioonid (osalejad: Viktors Valainis (majandusminister), Egils Levits (endine president), Ojārs Kehris (majandusteadlaste liidu president ja endine majandusminister), Adomas Klimantas (doktorant Oxfordi ülikoolis) ja Ola Honningdal Grytten (Norra Majanduskooli professor); moderaator - Pauls Raudseps).
Vaata järele: paneeldiskusioon, 11.04.24 ja 12.04.24 ja põhiettekanne
Tartu Ülikoolist osalesid projektis Martin Klesment ja Olaf Mertelsmann.
Loe projekti kohta ka ETISest ja instituudi teadusprojektide lehelt.
Tutvu pikema uudisega siin.