Autor:
Erakogu

Sovetiaja kirjanduselu konverentsil osales ligi sadakond huvilist

5.–6. mail toimus Tallinnas ja Tartus ajaloolaste ja kirjandusteadlaste ühine interdistsiplinaarne konverents „Sovetiaja kirjandus- ja kultuurielu. Uued allikad, lähenemisviisid, tõlgendused“. Üritus sai teoks professor Tõnu Tannbergi eestvedamisel ning Eesti ajaloo rahvusprofessuuri, Rahvusarhiivi ja Eesti Teaduste Akadeemia institutsionaalsel toel. Konverentsi esimese päeva võõrustajaks Tallinnas oli Eesti Teaduste Akadeemias ja teise päeva ettekande peeti Tartus Rahvusarhiivis.


Konverentsi ettekannetes analüüsiti sovetiaega iseloomulikku kirjandus- ja kultuurielu institutsionaalset ning ideoloogilist raamistikku, ühiskonna vaimuelu suukorvistamise erinevad praktikaid, tolleaegseid loomeolusid ja loomingut, Kodu- ja Välis-Eesti suhteid ja teisi haakuvaid teemasid. 


Ettekannetega esinesid (kokku peeti 16 ettekannet) kirjandusteadlased ja ajaloolased Eesti Kirjandusmuuseumist, Tartu Ülikoolist, Tallinna Ülikoolist, Underi ja Tuglase Kirjanduskeskusest, Tallinna Kirjanduskeskusest ning Eesti Mälu instituudist. Meie instituudis õppejõududest esinesid ettekannetega professorid Aigi Rahi-Tamm, Olaf Mertelsmann ja Tõnu Tannberg ning kaasprofessorid Anu Raudsepp ja Olev Liivik.


Konverentsil näidati ka Filmiarhviivis tallel olevate nõukogudeaegset kirjanduselu kajastavate kroonikafilmide valimikku, mille koostajaks oli Ivi Tomingas. Kahe päeva ettekandeid oli ajaloodoktor Kaarel Vanamöldri modereerimisel kokku kuulamas ligi sadakond huvilist. Konverents lõppes meeleoluka koosviibimisega.


Konverentsi ettekannete põhjal ilmub 2023. aastal ajakirja Keel ja Kirjandus teemanumber. Ettekannete teesid on leitavad siit.


Konverentsi filmiprogramm on järele vaadatav Rahvusarhiivi YouTube’i kontolt

Ajaloo ja arheoloogia instituudi vabaained 2024/2025 sügisel

Ajaloo ja arheoloogia instituudi vabaained 2023/2024 sügisel
Tule kunstiajalugu õppima

Tule kunstiajalugu õppima

Arvutused

Rahvusvaheline teadlaste rühm arvutas Balti riikide ajaloolist sisemajanduse koguprodukti