Ajaloouurijad räägivad konverentsil võimu kehtestamisest ja säilitamisest

Muistse Lähis-Ida ning Vahemere maade ajaloo uurijad arutavad 1.–3. juunini Tartus rahvusvahelisel konverentsil võimu ja positsiooni (opositsiooni) küsimusi vanades kultuurides.
Võimu kehtestamine ja säilitamine on inimühiskonnas olnud keskseid teemasid ning selle valdkonna mõistmine on iga sotsiaalpoliitilise üksuse toimimise analüüsis keskse tähendusega. Kuna tegelikud võimulolijad moodustavad harilikult üsna väikese rühma, on ilmne küsida, mis paneb enamuse neile alluma, sageli isegi oma huvide ja heaolu hinnaga. Millised vahendid on võimulolijail oma positsiooni kehtestamiseks, täiustamiseks ja säilitamiseks? Miks ja millistel tingimustel on inimesed – eliidi ülejäänud liikmed või enamikku moodustav lihtrahvas – neile lojaalsed? Ja miks valitsejail vahel ei õnnestu kuuletumist tagada? Mis on eduka opositsiooni eeldused? Millistel tingimustel põhjustab opositsioon sotsiaalse või poliitilise struktuuri muutmise, mitte lihtsalt ühe valitseja või valitseva rühma asendamise teisega? Just need küsimused on aluseks konverentsi laiemale teemale.
Konverentsil teevad plenaarettekande tunnustatud eksperdid, nende seas Müncheni Ülikooli professor Karen Radner ja Exeteri Ülikooli professor Lynette Mitchell. Suulisi ja posterettekandeid on oodata veel uurijatelt Belgiast, Gruusiast, Itaaliast, Portugalist, Poolast, Türgist, Saksamaalt, Soomest, Venemaalt ja Eestist.
Konverentsi korraldab Tartu Ülikooli juures tegutsev erialadeülene Lähis-Ida ja Vahemere maade vanade kultuuride uurimiskeskus. Korraldamist toetavad Tartu Ülikooli usuteaduskond, kultuuriteaduste instituut, ajaloo ja arheoloogia instituut ning maailma keelte ja kultuuride kolledž.
Lisainfo: Mait Kõiv, Tartu Ülikooli üldajaloo dotsent, 5661 9157, mait.koiv@ut.ee, caemc.ut.ee/icaem2018
Mari-Liis Pintson
pressinõunik
tel +372 737 5681
mob +372 5866 8677