Andres Tvauri avalik loeng "536. a kliimakatastroof - viikingiaja eelmäng?"

Neljapäeval, 9. novembril kell 17.00 peab Andres Tvauri Tartu linnamuuseumis (Narva mnt 23) loengu teemal "536. a kliimakatastroof - viikingiaja eelmäng?".

536. aastal tabas Maad erakordne sündmus, mille käigus halvenes atmosfääri läbipaistvus. Vahemeremaades paistis päikesest päevalgi vaid kuma. Õhutemperatuuride languse ja vähese valguse tulemuseks oli ikaldus ja näljahäda. 541. aastal vallandus katkupandeemia, nn Justinianuse katk, mis tappis suure osa elanikkonnast Vahemeremaades ja Lääne-Euroopas. 536. aasta sündmus põhjustas ka Eesti alal viljaikalduse, mis võis korduda mitme aasta jooksul. Sellest vallandus hirmus näljahäda, mis põhjustas rahvastikukatastroofi, millest taastumiseks ja endise rahvaarvuni jõudmiseks kulus vähemalt kogu 6. ja 7. sajand. Seega on tegemist ühe Euroopa ajaloo olulisema sündmusega, millel oli otsene mõju viikingiaja Skandinaavia kultuuri kujunemisele.

Andres Tvauri on Tartu ülikooli arheoloogia vanemteadur, kes on uurinud Eesti raua-, kesk- ja uusaega. Aastal 2014 avaldas ta monograafia "Rahvasterännuaeg, eelviikingiaeg ja viikingiaeg Eestis."

Sissepääs loengule muuseumi sooduspiletiga 2 eurot.

Loeng on osa näituse „Viikingiaja aarded Eestist“ programmist.

Lisainfo:
Nele Dresen
ekspositsiooniosakonna juhataja / Tartu Linnamuuseum
nele.dresen@katarina.ee
+372 746 1902