Martin Malve

Doktoritöö: Eesti keskaegne linnalaps sõi nagu väike täiskasvanu

Alessandra Morrone analüüsis oma doktoritöös Tartu Püha Jakobi kalmistu imikuluid paleopatoloogia vaatevinklist. Alessandra Morrone uuris laste tervist, ühiskondlikku rolli kui ka toitumist 13.–17. sajandi Eestis.

Sajandite eest maeti lapsi paljudel juhtudel kalmistutel omaette nurka. Püha Jakobi kalmistu on märkimisväärne, kuna seal leiti see nurk üles, kus kõik imikud olid maetud ühte kohta massihaudadesse. Luude uurimiseks tehti isotoopanalüüse: mida kõrgemad on lämmastiku isotoopväärtused luudes, seda rohkem oli inimese toidulaual kõrge toiteväärtusega toite nagu liha, kala ja piim. Selgus, et lapsi hakati emapiimast võõrutama üheaastaselt ja juba kolmandast eluaastat eluaastast sõid nad täiskasvanutega sama toitu. Loe põhjalikku artiklit Novaatorist.

Alessandra Morrone kaitses 22. novembril doktoritöö "Children of the Grave: a multidisciplinary study of non-adult diet and disease from medieval and early modern southern Estonia" ("Vaikuse lapsed: Lõuna-Eesti kesk- ja varauusaegsete laste toitumise ja tervise multidistsiplinaarsed uuringud arheoloogilise ainese põhjal").