Autor:
Raamatu kaanepilt

Ilmus Enn Tarveli "Valge kotka tiiva all"

Ilmunud on Enn Tarveli kauaoodatud monograafia "Valge kotka tiiva all", mis kirjeldab Poola võimu eestlaste maal 16.–17. sajandil.

Pärast 2018. aastal ilmunud menuka monograafia "Eesti rahva lugu" ilmumist tegi kirjastus Varrak Enn Tarvelile ettepaneku koostööd jätkata ja kirjutada üldkäsitlus Poola ajast Eestis. Päris valmis käsikiri ei saanudki seoses ajaloolase lahkumisega 2021. aasta septembris. Marek Tamm kirjutab Enn Tarveli raamatu eelmärkuses järgmist: "Suure töö käsikirja trükiks ettevalmistamisel tegi ära Marten Seppel, kes koostas harali materjalidest tervikliku teksti, komponeeris Tarveli varasematest käsikirjadest sissejuhatuse, mida autor ise vormistada ei jõudnud, valis väljaandesse illustratsioonid, pani kokku kirjandusnimekirja ja kirjutas raamatule järelsõna."

Raamatu tutvustus kirjastus Varrak kodulehel:

Enn Tarvel (1932–2021) on üks Eesti ajalookirjanduse suurkujusid, kelle uurijatee algas ja lõppes Poola võimuperioodi uurimisega Eesti ajaloos. Raamat “Valge kotka tiiva all” valmis autori elu viimasel kolmel aastal ja päris valmis käsikiri kahjuks ei saanudki. Ometi pakub see esimest korda süsteemse eestikeelse ülevaate sellest, kuidas toimus Liivimaa, eeskätt Lõuna-Eesti alade liitmine Poolaga 1560. aastatel ja mida täpsemalt kujutas endast Poola aeg Liivimaal. Autor kirjutab lahti selle perioodiga seotud olulisemad teemad: Poola võimu kehtestamine ja halduskord, linnaelu, mõisamajandus ja talurahva olukord, kirikupoliitika ja hariduselu ning tutvustab Poola-Rootsi sõdu. Vähem kui 70 aastat kestnud Poola ülemvõim jättis Eesti arengulukku väga sügava jälje, mille paremaks mõistmiseks on see raamat suurepärane ja usaldusväärne teejuht.

Image
Raamatu kaanepilt

Paris

Paris Pin-Yu Chen räägib globaalsest lähenemisest rassile ja eugeenikale sõdadevahelises Eestis

Kadri Voorand

Uueks Tartu Ülikooli vabade kunstide professoriks saab muusik Kadri Voorand

Doktorandid humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna talvekoolis 2024

Algab kandideerimine vastloodud humanitaarteaduste erialadidaktika doktoriõppe kohale