Juri Lotmanist hakatakse mälestusi koguma

28. veebruaril 2022 möödub 100 aastat Juri Lotmani sünnist. Maailmakuulsa semiootiku, filoloogi ja kultuuriteadlase juubeli puhul korraldavad Tallinna Ülikooli Juri Lotmani semiootikavaramu, Tartu Ülikool ja Eesti Semiootika Selts mälestuste kogumise aktsiooni „Minu Lotman“.

Juri Lotman oli üks 20. sajandi mõjukamaid Eesti teadlasi. Ta oli rahvusvaheliselt tunnustatud semiootik ja kirjandusteadlane, kes töötas Tartu Ülikoolis pea 40 aastat. Nõukogudeaegse teadusmaailma piirangutest hoolimata õnnestus Lotmanil luua vaba mõtteruum, kus oli võimalik teha maailmatasemel teadust. Tema korraldatud legendaarsetest Kääriku suvekoolidest sai alguse Tartu-Moskva semiootikakoolkond. Koos kolleegidega pani ta aluse uuele teadusdistsipliinile – kultuurisemiootikale. Tema loenguid käisid kuulamas üliõpilased üle terve ülikooli ja ülipopulaarne telesaade „Vestlusi Vene kultuuriloost“ tõi Lotmani mõtted laiema publikuni terves Nõukogude Liidus.

Lotman oli erakordselt karismaatiline inimene. Seetõttu on pea kõigil, kes temaga elu jooksul kokku puutusid, jutustada mõni oma „Lotmani lugu“. Lotmani 100. juubeli tähistamiseks soovime need mälestused kokku koguda, et talletada kultuurimälus võimalikult mitmekülgselt need isiklikud pajatused, milles põimuvad silmapaistva teadlase elutee, nõukogude ühiskonna eripärad ja ajaloo juhuslikkus.

Mälestusi oodatakse nii neilt, kes Juri Lotmanit hästi tundsid, kui ka neilt, kelle kokkupuuted professoriga olid põgusad või juhuslikud. Lotmanit võib meenutada õppejõu, kolleegi või teadlasena, kirja võib panna lugusid külaskäikudest Lotmani juurde või meenutada, millised paigad Tartus või mujal Lotmaniga seostuvad.

Mälestusi saab jagada spetsiaalsel veebivormil, kus on kirjas ka nende esitamise juhised.

Kogutud mälestused jäävad hoiule Juri Lotmani arhiivi Tallinna Ülikooli semiootikavaramus. Neid kasutatakse juubeliprogrammis „Juri Lotman 100“, avaldatakse valikuliselt sotsiaalmeedias ja juubeliaasta kodulehel jurilotman.ee.

Kogumisaktsioon kestab 1. oktoobrini 2021.

Lisateave: Merit Rickberg, Juri Lotmani semiootikavaramu juhataja, 5564 0957, merit.rickberg@tlu.ee