Tartu ülikool on maailma ülikoolide edetabelis läbi aegade parimal positsioonil

Tartu ülikool tõusis maailma ülikoolide pingereas „QS World University Rankings“ 347. positsioonile – see on kõrgeim koht, kuhu Eesti ülikool on alates edetabeli loomisest 2012. aastal jõudnud.

Möödunud aastal oli Tartu ülikool edetabeli 400. kohal. Tänavu parandas Tartu ülikool oma kohta QSi kuuest näitajate rühmast viies, sh akadeemilise maine näitaja tõusis 22 koha võrra, tööandja mainenäitaja rohkem kui viiekümne koha võrra ning teadustöö näitaja kahe koha võrra.

Tartu ülikool parandas oma kohta ka seonduvalt rahvusvaheliste üliõpilaste suhtarvuga. See näitab, et Tartu ülikool muutub üha rahvusvahelisemaks ning integreerub globaliseeritud kõrgharidussüsteemi.

Tartu ülikooli rektor professor Volli Kalm tõdes, et rahvusülikooli läbi aegade kõrgeim positsioon mainekas edetabelis kinnitab Tartu ülikooli kõrghariduse ja siin tehtava teadustöö üha kasvavat rahvusvahelist konkurentsivõimet.

„Tartu ülikooli rahvusvaheline maine ja nähtavus paranevad pidevalt tänu meie liikmete pühendunud igapäevatööle. Ülikooli rahvusvahelistumise üha suuremat haaret tõestavad tõusutrendis olevad välisüliõpilaste arvud, ingliskeelsete õppekavade valiku laienemine ning Tartu ülikooli teadlaste üha suurem kaasatus rahvusvahelistesse projektidesse,“ rääkis rektor, lisades, et see positsioon kinnitab ka ülikooli hiljutiste juhtimis- ja õppekavaarenduse reformide asjakohasust.

„Eri edetabeleid ei ole põhjust üle tähtsustada, ent nende mõju nii ülikooli nähtavusele kui ka suhtevõrgustike haardele maailmas on ometi tuntav. Selle eest tänan ja tunnustan kõiki ülikoolipere liikmeid, kes pingutavad ülikooli pideva uuenemise ja ühiskondliku mõju suurendamise nimel,” rõhutas Kalm.

Teise Eesti ülikoolina on edetabel ka Tallinna tehnikaülikool, mis jääb vahemikku 601–650. Massachusettsi tehnoloogiainstituut (MIT) on QS edetabeli järgi maailma parimaid ülikoole juba viiendat aastat.

QS on üks kahest tähtsamast maailma ülikoole ritta seadvast edetabelist. Tartu ülikool on ainsa Baltimaade ülikoolina 200 Euroopa parima ülikooli hulgas, positsioonil 181-190 (Times Higher Education (THE) 2016). THE 400 maailma parima ülikooli pingereas paigutus Tartu ülikool 2015. aastal positsioonile 351-400.

Täieliku edetabeli QS World University Rankings 2016/17 leiate siitLoe metoodika kohta QS kodulehelt.

Volli Kalm, Tartu ülikooli rektor, 501 0866, volli.kalm@ut.ee
Lauri Randveer, TÜ rahvusvahelise koostöö peaspetsialist, 737 5510, lauri.randveer@ut.ee