Autor:
Eesti Arheoloogide Liit, Tartu Ülikool ja Eesti Ajaloomuuseum

Valmis muinasmaastike silmapaistvaimaid mälestusmärke - muinaslinnuseid - tutvustav kaart

Eesti Arheoloogide Liidu, Tartu Ülikooli ja Eesti Ajaloomuseumi koostöös sai valmis muinasmaastike silmapaistvaimaid mälestusmärke - muinaslinnuseid - tutvustav kaart.

Iga linnuse juurest leiab selle kohta käiva kirjelduse arheoloog Evald Tõnissoni (1928–2001) monograafiast „Eesti muinaslinnad“. Pikka elutööd kokku võttev raamat ilmus 2008. aastal Muinasaja Teaduse raamatusarjas (nr 20) Ain Mäesalu ja Heiki Valgu toimetusel ja täiendusel; linnuste kataloogi osa täiendamisel osalesid teisedki arheoloogid.

Kaardil lisainfo alt leiab lingid pärast 2008. aastat toimunud uuringutele, linnuselt võetud 14C proovide tulemustele (dateeringud) ning teabe, kus hoitakse muistiselt pärinevaid leide.

Lingi abil jõuab www.hillforts.eu poolt tehtud iga linnuse 3D mudelini. Omalt poolt kiidame sellist suurepärast algatust, mis toob ühte kokku Eesti, Läti ja Leedu linnuste 3D kujutised!

Samuti on siinsel kaardil iga linnuse juures link kultuurimälestiste registrisse ja sealsete aerofotodeni.

Eraldi lahtrist leiab ka teabe, mis Teid muistise juures päriselt ees ootab, kui keeruline või lihtne on linnusele pääseda ning kas kohal on olemas ka infotahvel. (Google-kaardi abil saab küll lähedale navigeerida, kuid sealt ei näe, kas karjamaal on loomad või kas teel ees on aiad jms.) Üldiselt võib öelda, et enamiku linnuste juurde pääseb kerge vaevaga, kuid osa siiski asuvad keerulisematel maastikel ning nii mõnelgi pool peab arvestama sellega, et tee linnusele läheb läbi omaniku õue - sel juhul saab muistist külastada omanikuga kenasti kokku leppides, millal ja kuidas.

Kutsume kõiki üles kaarti omale laadima ja selle abil muististele navigeerima!

Kui leiate vea või vajab info täiendamist, siis andke sellest märku e-postile eesti.arheoloogide.liit@gmail.com.

Tekst pärineb Eesti Arheoloogide Liidu Facebooki lehelt.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Herder and Kant

Nigel DeSouza (Ottawa Ülikool) külalisloeng: „Herder ja Kant elufilosoofiast ja moraali alustest“

Arutelul osalejad

Brüsselis avati näitus Eesti tippteadlastest

Olli Nurmi (erakogu)

Kuidas ajalugu muutis Eesti tulevikku: 1986–1992