Sel kevadel alustab uus seminarisari „Sugu ajaloos“, mis toob kokku teadlasi erinevatest valdkondadest, et arutleda sooajalooga seotud teemade üle nii Eesti kui ka laiemas rahvusvahelises kontekstis. Seminarisarja eesmärk on soodustada valdkondadevahelist dialoogi ja jagada värskeid uurimistulemusi, pakkudes inspiratsiooni ja koostöövõimalusi.
Seminarid on mõeldud teadusharude vaheliseks platvormiks, kus kohtuvad ajaloolased, kirjandusteadlased, filosoofid, kultuuriteadlased, politoloogid ja teiste erialade uurijad. Ettekanded toimuvad kord kuus ning igal kohtumisel esinevad teadlased nii Eestist kui ka välismaalt. Seminarisarja avaettekande peab Tallinna Ülikooli soouuringute dotsent Kadri Aavik teemal „Sugu ajaloos ja sooajalugu“ 17. veebruaril Tallinnas.
Seminarisarja „Sugu ajaloos“ teises seminaris esmaspäeval, 10. märtsil esineb kirjandusteadlane Tiina Ann Kirss.
Ta avab seminari teemat järgnevalt: Seminari lähtepunktiks – ning ka väljakutseks dialoogile – on ajaloolase Joan Kelly-Gadoli väide, et naisajalugu uurides tuleks lähtuda „sugude sotsiaalsest suhtest“ (the social relation between the sexes) [Women, History, and Theory 1984]. Küsime, millisel moel ning milliste teemaasetustega on viimase 10-20 aasta jooksul uuritud naiste ajalugu Eestis. Millised on kujunevad suunad, millistest suundadest on mööda mindud naisajaloo uurimisel Eestis ning kuidas võiks seda tulevikus ergutada ja toetada?
Eesti Kirjandusmuuseumi vanemteadur Tiina Ann Kirss on avaldanud hulganisti uurimusi Euroopa ja Eesti kirjandusloost ning toimetanud elulugude kogumikke. Käesoleva seminari vaates tasub mainida tema artiklid naiskirjanikest ning naistest Eestis 20. sajandi alguses.
Seminar toimub seekord Tartus, Jakobi 2-217, 10.03, kell 16:15-17:45 ning Zoomis: https://zoom.us/j/96508672246.
Seminare korraldab Tartu Ülikooli ajaloo ja arheoloogia instituut koostöös Tallinna Ülikooli ajaloo, arheoloogia ja kunstiajaloo keskusega (AAK). Ettekanded toimuvad kas Tallinnas, Tartus või ainult veebis. Rohkem infot: janet.laidla@ut.ee